29 червня - День заснування Нобелівської премії
Нобелівську премію з фізіології та медицини у 2017 році дали за дослідження циркадних ритмів
Лауреатами Нобелівської премії в галузі медицини та фізіології 2017 року стали троє американських вчених. Джеффрі Холл, Майкл Росбаш та Майкл Янг були відзначені престижною премією за дослідження молекулярних механізмів, які контролюють добові біоритми людей, тварин та рослин.
Нобелівську премію з медицини за 2016 рік присудили японському професору
Нобелівську премію в області фізіології і медицини за 2016 рік присудили японському вченому Йошинорі Осуми за дослідження механізмів аутофагії. Про це Нобелівський комітет повідомив на спеціальній прес-конференції у Стокгольмі.Цьогорічний нобелівський лауреат в царині фізіології або медицини працює в університеті Токіо. Премія йому присуджена за "відкриття та дослідження механізмів аутофагії, фундаментального процесу розпаду та утилізації компонентів клітини".
Лауреати Нобелівських премій у галузі фізіології та медицини
Нобелівські премії, засновані на початку ХХ століття, є найбільш престижними науковими відзнаками, історія присудження яких значною мірою відбиває складний шлях розвитку природознавства та й цивілізації взагалі протягом століття, що минуло. Сьогодні можна з повною впевненістю стверджувати, що, незважаючи на неоднозначний та певною мірою суб’єктивний процес відбору та оцінки кандидатів, концептуальні розбіжності та критичні зауваження, які неодноразово висловлювалися з цього приводу, список Нобелівських лауреатів (фізиків, хіміків, біологів, медиків, письменників, політиків, а пізніше й економістів) — це в повному розумінні перелік істинної інтелектуальної еліти вчорашнього минулого та сьогоднішнього сучасного.
Найбільшу славу та фінансовий добробут за життя Альфреду Нобелю (1833–1896) — талановитому шведському вченому, інженеру-хіміку, винахіднику, бізнесмену та письменнику — надали дослідження та промислові розробки, що завершилися створенням вибухових сумішей на основі нітрогліцерину — динаміту та баліститу, що стало підставою його обрання членом Королівської Шведської академії наук (Стокгольм). Однак, безперечно, найвагомішим “винаходом” А. Нобеля, в якому втілився найбільш суттєвий його внесок у світову культуру, є заснування Нобелівських премій, що стали згодом найвищою формою визнання наукових, художніх та політичних досягнень лауреатів перед людством.
Нобелевская премия по медицине 2015 Сатоши Омура (1935)
За открытия, касающиеся новых методов борьбы с инфекциями, вызываемыми паразитическими круглыми червями.
Сатоши Омура родился 12 июля 1935 года в городке Нирасаки (префектура Яманаси). Омура в школе больше увлекался спортом, чем учебой. Он показывал хорошие успехи в горнолыжном спорте и даже участвовал в общенациональных соревнованиях. После окончания университета Яманаси у него не было никаких амбиций на научном поприще — несколько лет он был вполне удовлетворен работой учителя в вечерней школе. Поворотным в его карьере стал день, когда он увидел машинное масло на пальцах одного из учащихся, который в дневное время работал на заводе: Омура решил поступить в аспирантуру и "начать как следует учиться".
Нобелевская премия по медицине 2015 Юю Ту (1930)
За открытия, касающиеся новых методов борьбы с малярией .
Китайский фармаколог Юю Ту родилась 30 декабря 1930 года в городке Нинбо провинции Чжэцзян
В 1955 году окончила фармацевтический факультет медицинского университета в Пекине. В 1965-1978 годах работала ассистентом профессора в Институте традиционной китайской медицины Академии традиционный китайской медицины, с 1979 года по 1984 год — доцент, с 1985 года — профессор того же Института.
С 2000 года — главный профессор Академии традиционной китайской медицины.
Нобелевская премия по медицине 2015 Уильям Кэмпбелл (1930)
За открытия, касающиеся новых методов борьбы с инфекциями, вызываемыми паразитическими круглыми червями
Американский учёный-биохимик ирландского происхождения Уильям Сесил Кэмпбелл (William Cecil Campbell родился 28 июня 1930 года в поселке Рамелтон, Ирландия. В 1952 году получил степень бакалавра в Тринити-колледже Дублинского университета, Ирландия, в 1957 году — степень доктора философии в Висконсинском университете в Мадисоне, США.
В 1957-1990 годах он работал в Исследовательском институте фармацевтической компании MSD (Merck&Co. в США и Канаде), в 1984-1990 годах — старший научный сотрудник, директор по исследованиям и разработкам.
Нобелівські лауреати з медицини дослідили, як мозок орієнтує людину в просторі
Цього року Нобелівську премію в галузі фізіології і медицини за відкриття в царині нейрофізіології присудили американцю Джону О’Кіффу, який працює у Великобританії, та подружжю норвезьких біологів Мей-Брітт Мозер та Едварду Мозеру. Завдяки експериментам на пацюках учені виявили спеціальні клітини в мозку ссавців, які відповідають за орієнтацію в просторі, здатність запам'ятовувати маршрут, знаходити шлях у знайомому та незнайомому середовищі – фактично внутрішня «GPS-система» клітин. Дослідники змогли пояснити, як мозок створює «карту простору, що нас оточує», і як завдяки цьому ми можемо орієнтуватися у складному середовищі. Про значення відкриття розповів Радіо Свобода директор українського Інституту фізіології імені Богомольця, біофізик Олег Кришталь.
Нобелевская премия по медицине 2014 Эдвард Мозер (1962)
Норвежский физиолог Эдвард Мозер (Edvard I. Moser) родился 27 апреля 1962 года в норвежском городе Олесунн. В 1995 Эдвард получил степень кандидата наук в области нейропсихологии, где и познакомился со своей будущей женой Мэй-Бритт. Сейчас супруги работают в Норвежском университете естественных и технических наук в городе Тронхейм.
Нобелевская премия по медицине 2014 Джон О'Киф (1939)
Британский невролог Джон О'Киф (John O'Keefe) родился 18 ноября 1939 года в Нью-Йорке, имеет гражданство США и Великобритании. В 1967 году получил докторскую степень в сфере физиологической психологии в старейшем в Канаде Университете Макгилла. Сейчас невролог он является сотрудником Университетского колледжа Лондона.
Нобелевская премия по медицине 2014 Мэй-Бритт Мозер (1963)
Норвежский физиолог Мэй-Бритт Мозер (May-Britt Moser) родилась 4 января 1963 года в городе Фоснавоге на юго-западе Норвегии. Сейчас супруги работают в Норвежском университете естественных и технических наук в городе Тронхейме.
Мэй-Бритт Мозер получила степень в области психологии в Университете Осло в 1990 году. В 1995 году получила степень кандидата наук в нейропсихологии в Университете Осло, где и познакомилась со своим будущим мужем Эдвардом. Мэй-Бритт проходила последипломную подготовку в Центре неврологии в Университете Эдинбурга с 1994 по 1996 год, и была приглашена в лабораторию Джон О'Кифа в Университетском колледже в Лондоне.