Війна і довкілля

Дайджест ключових наслідків російської агресії для українського довкілля за 8-14 квітня 2022 року

Повномасштабне російське вторгнення в Україну забрало тисячі людських життів, завдало серйозної шкоди економіці, інфраструктурі, природній спадщині України та довкіллю. Спричинене війною забруднення має негативний транскордонний екологічний вплив на країни, що межують з Україною. Деякі ризики, зокрема, ядерні загрожують навколишньому середовищу у континентальному та планетарному масштабі.На засіданні Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані ЄЕК ООН 11 квітня учасники засудили варварські дії росії у війні проти України, яка супроводжується гуманітарною катастрофою і масовим знищенням природи та забрудненням довкілля.

У своєму виступі заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів з європейської інтеграції України Ірина Ставчук наголосила, що вторгнення росії підриває усі основи міжнародного правового порядку, а також свідомо створює загрози для навколишнього середовища. Уряд України фіксує злочини окупантів проти довкілля і буде використовувати всі можливості для притягнення до відповідальності країни агресора, зокрема за допомогою механізмів Віденської конвенції про право міжнародних договорів. Нагадуємо, що конфіденційно повідомити оперативний штаб Міндовкілля про злочин проти довкілля для формування позовів до Міжнародного суду ООН для відшкодування збитків країною-агресором можна на сторінці www.saveecobot.com/features/environmental-crimes

Детальніше...

Природа та війна: як військове вторгнення Росії впливає на довкілля України

    Повномасштабне вторгнення росії до України з 24 лютого вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди людям та інфраструктурі населених пунктів, де тривають бойові дії. Але війна впливає і на дику природу.

Зараз навіть неможливо повністю оцінити вплив війни на довкілля через брак точної інформації. Причин цьому дві. Насамперед, навіть збирати ці дані небезпечно для фахівців, оскільки тривають активні бойові дії. По-друге, не вся інформація може бути озвучена публічно з тактичною метою. Проте точно зрозуміло: чим довше триває війна, тим більше шкоди вона завдасть довкіллю, і тим більше наслідків ми матимемо в майбутньому. Це підтвердилося, хоч і в меншому масштабі, на початку цієї війни, 8 років тому, коли росія загарбала Крим і частини Донеччини та Луганщини. Як безпосередньо бойові дії, так і дії окупаційної адміністрації вплинули на природу цих регіонів. За тим, як саме — можна спробувати спрогнозувати наслідки теперішнього повномасштабного вторгнення.

Детальніше...

Екологічні загрози та ризики для довкілля, життя та здоров’я людей від російської військової агресії

28 лютого 2022 року Всеукраїнська екологічна ліга організувала і провела Національну відео конференцію «Екологічні загрози та ризики для довкілля, життя та здоров’я людей від російської військової агресії».

Для України зараз це болюча тема, російські окупанти окрім найціннішого – життя та здоров’я людей, руйнують та знищують природу, спричиняють техногенні катастрофи: підірвано газопровід у Харкові, обстріляна ракетами нафтобаза у Василькові та Охтирці, захоплено Чорнобильську АЕС. До відео конференції долучились близько 158 учасників з усіх регіонів України – представники міністерств і відомств, органів місцевого самоврядування, промислових підприємств, міжнародних організацій, об’єктів ПЗФ, депутати різних рівнів, експерти з питань охорони довкілля та екологічної безпеки, науковці, громадські активісти, ЗМІ.

В ході проведення засідання було обговорено наступні питання:

  • потенційна загроза та наслідки руйнування екологічно небезпечних підприємств, об’єктів військової та критичної інфраструктури,;
  • ймовірні ризики для об’єктів урановидобувної галузі та атомної енергетики, зокрема, Чорнобильської АЕС та локальні підвищення радіаційного фону;
  • стан водних ресурсів та проблеми водопостачання;
  • проблемні питання поводження з побутовими та небезпечними відходами, хімічними речовинами та об’єктами;
  • забруднення ґрунтів, порушення ландшафтів, природоохоронних об’єктів та територій;
  • ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації, ризики для життя та здоров’я людей;
  • загрози небезпечних техногенних змін екологічного стану зони впливу геологічного середовища території масового закриття шахт на Сході України.

    Детальніше...

Вода як джерело життя чи зародок війни: як крадіжка води окупантами впливає на водозабезпеченість України і Криму

    Вода — це найпоширеніший природний ресурс, тому часто виникає хибна думка про невичерпність і загальнодоступність водних ресурсів. Проте це не так, адже придатної для споживання населенням і для функціонування більшості земних екосистем прісної води зовсім небагато, її частка у загальних водних запасах становить лише 2,53%. Україна за показником забезпеченості водними ресурсами серед 20 європейських країн посідає аж 17 місце (за даними 2014 р.). Прогнози на майбутнє теж не дуже оптимістичні, адже численні дослідження говорять про значний негативний вплив зміни клімату на водні ресурси України. Дослідження свідчать, що у період 2031–2050 рр. зменшення водних ресурсів на півдні України може досягнути 60–70%, а на півночі – мінуc 30–40%. Понад те – найменш забезпеченими водними ресурсами є Донбас, Криворіжжя, АР Крим та південні області України, де також зосереджені найбільші споживачі води (промисловість і сільське господарство). Наразі якраз ці регіони опинилися в зоні бойових дій та/або під контролем окупантів.  Очевидно, що вже зараз війна, яку Росія розв’язала в Україні, безпосередньо зачіпає і питання водної безпеки нашої країни. У цьому контексті водна безпека трактується як розподіл води і водоємкої продукції, в якому не виникає загрози міжнародній стабільності, водних війн, водного тероризму тощо.

Детальніше...

Півтора місяці війни: злочини проти довкілля

      Страшні наслідки війни росії проти України — це не лише людські та економічні втрати, а й дуже великий негативний вплив на довкілля. Більше того, наразі увесь світ спостерігає за страшною загрозою через ядерний тероризм росії. Але ні світ, ні Україна не збираються здаватися і роблять все можливе, щоб:

  • зафіксувати злочини проти довкілля, які вчиняє росія на території України;
  • попередити та мінімізувати наслідки екологічних злочинів;
  • максимально захистити населення України від наслідків екологічних злочинів росії на території України.

За інформацією моніторингу, який проводить Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (далі — Міністерство), наразі зафіксовані такі екозлочини:

  • пошкодження ядерних об’єктів та потенційна загроза радіаційної та ядерної небезпеки;
  • знищення та пошкодження інфраструктурних та промислових об’єктів, які призвели до значних забруднень;
  • поява так званого military waste через активні бойові дії, хімічне забруднення;
  • знищення заповідників та інших спеціально охоронюваних територій;
  • мінування та забруднення водних шляхів.

При цьому воєнний стан не знімає з України обов’язку виконання екологічних вимог за міжнародним законодавством.

Детальніше...

Місяць війни. Злочини проти довкілля

    Вже понад місяць Україна у вогні, під постійними ворожими обстрілами. Сотні тисяч життів були обірвані або зламані. За місяць війни, за даними ООН, 3,5 млн українців покинули країну, ще близько 11-12 млн переселилися в інші області. Я з сім’єю мала покинути свій дім через активні обстріли Харкова. Але агресор зруйнував не тільки людські життя, а й руйнує навколишнє середовище, наслідки чого українці та українки відчуватимуть на собі не один рік. Вже більше сотні — стільки злочинів проти довкілля від російської агресії зібрали працівники ГО "Екодія" з відкритих джерел за перший місяць масштабної війни. Це несе нові екологічні ризики, які також можуть збільшити кількість людських жертв війни у майбутньому. Злочини проти довкілля теж є частиною воєнних злочинів. Згідно з Женевською конвенцією, "заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу".З перших днів були зафіксовані обстріли та бомбардування промислових та енергетичних об'єктів, підпали лісів, підриви нафтобаз, забруднення Чорного та Азовського морів (в першу чергу через затоплення суден). 

Детальніше...