Дифтерія: в чому небезпека та як захистити себе

Дифтерія. Клініка, діагностика, профілактика, організація карантинних заходів, принципи лікування та догдяду, покази до госпіталізації.

Дифтері́я — гостре антропонозне інфекційне захворювання з крапельним механізмом передавання збудника, що характеризується ураженням ротоголотки та дихальних шляхів, рідше шкіри, з розвитком фібринозного (дифтеритичного) запалення в місці проникнення збудника, а також токсичним ураженням серцево-судинної й нервової систем, а також нирок.

Історія

    Згадки про захворювання, що нагадує дифтерію, зустрічаються ще в працях Гіппократа в V–IV столітті до нашої ери. Захворювання в подальшому описане під назвою «сирійської хвороби», «єгипетської хвороби», «задушливої хвороби» і т. д. Відомі великі епідемії дифтерії (наприклад, у XVII столітті в Європі) — в Іспанії хвороба стала відома як El garatillo («душитель»), в Італії та Сицилії, як «хвороба горла» (італ. la malattia gola). Французький лікар П. Бретонну описав у 1820–1860 рр. різні клінічні форми «смертельної виразки глотки», він же запропонував назву хвороби — «дифтерит», але його учень А. Труссо пізніше замінив «дифтерит» терміном, яким ми користуємося і натепер — «дифтерія». Збудника дифтерії вперше виявив у 1883 р. Е. Клебс. У 1884 р. Ф. Льоффлер (русифікована неправильна вимова — Леффлер) виділив чисту культуру збудника, а у 1894 р. Е. Беринг запропонував для лікування хворих антитоксичну протидифтерійну сироватку (ПДС). У 1923 р. Г. Рамон одержав дифтерійний анатоксин, який стали застосовувати для планової вакцинації проти дифтерії.

Детальніше...

У 100 разів гірша за кір: чому спалахнула дифтерія та чи не пізно робити щеплення

За останній час повідомлень про захворювання на дифтерію побільшало. У Києві протягом останнього тижня виявили два випадки – захворіли 9-річний хлопчик та 35-річна жінка.

Окрім Києва, зафіксовано осередки дифтерії і в інших містах – в Ужгороді підхопили інфекцію одразу кілька іноземних студентів, поодинокі випадки були й у Луганській, Хмельницькій та Тернопільській областях.

Все це викликає в українців занепокоєння. Адже останній спалах дифтерії був у 90-х роках, коли, за даними МОЗ, близько 20 тис. людей захворіло і 700 з них померло.

 Чи варто панікувати?  

Детальніше...

Дифтерія: алгоритм лабораторної діагностики та лікування

Дифтерія — актуальна проблема системи охорони здоров’я країн, що розвиваються

Дифтерія — гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке спричиняється аеробними грампозитивними бактеріями Corynebacterium diphtheriae (рідше — C. ulcerans та C. рseudotuberculosis).

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я протягом останніх 10 років щороку у різних регіонах світу реєструється 4000–8000 випадків цього захворювання. Наймасштабніша епідемія дифтерії, зафіксована з моменту впровадження вакцинації, мала місце у 1990–1995 рр. на території країн колишнього СРСР. Тоді було зареєстровано близько 157 тис. випадків захворювання та 5000 випадків смерті.

На сьогодні загроза виникнення епідемії дифтерії є актуальною проблемою серед країн, що розвиваються, у тому числі України. Враховуючи вкрай низький рівень охоплення населення вакцинацією проти дифтерії (згідно з даними Центру громадського здоров’я МОЗ України вакциновані лише 70% дітей), існує високий ризик розвитку спалахів інфекцій.

У цій публікації висвітлені принципи діагностики та лікування хворих з дифтерієювідповідно до міжнародних рекомендацій. Матеріал написано на основі публікації «Diphtheria» у «Medscape» 18 січня 2019 р.

Детальніше...

Дифтерія небезпечніша за кір: чому необхідно вакцинуватися від дифтерії та правця

В Україні вкрай низький рівень вакцинації від дифтерії та правця. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, вакциновані менше 70% дітей, а рівень охоплення щепленнями серед дорослих – ще нижчий.

При низьких рівнях охоплення щепленнями проти дифтерії з’являється ризик виникнення великої кількості випадків цієї інфекції. Щоб захистити себе та своїх дітей, українцям слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця. За даними Федерального агентства міністерства охорони здоров’я США (CDC), вакцинація на 99% запобігає захворюванню.

ДИФТЕРІЯ: СИМПТОМИ ТА МОЖЛИВІ УСКЛАДНЕННЯ

Детальніше...

У зоні особливої уваги: дифтерія

Спустошливі епідемії дифтерії, жертвами яких є головним чином діти, описані в багатьох країнах протягом всієї історії людства. Вакцинація сприяла різкому зниженню смертності та захворюваності, однак ця хвороба, як і раніше, є серйозною причиною дитячої смертності, в першу чергу в країнах із недостатнім охопленням профілактичною імунізацією.

В ендемічних країнах дифтерія зустрічається здебільшого у вигляді спорадичних випадків або невеликих спалахів. Хоча переважна більшість випадків інфекції, спричиненої збудником захворювання, має безсимптомний перебіг або супроводжується порівняно м’якими клінічними проявами, високі рівні летальності (>10%) відзначено навіть під час недавніх спалахів.

Детальніше...