1 березня - Всесвітній день імунітету
Що насправді зміцнює імунітет?
Багато продуктів на полицях магазинів «підвищують» або «підтримують» імунітет. Але концепція такого посилення імунітету не має наукового обґрунтування, оскільки теоретичне підвищення імунітету є фактичним збільшенням кількості імунних клітин в організмі.
Більше імунних клітин не означає краще для організму
Насправді будь-яке збільшення кількості клітин не завжди є доброю ідеєю. Скажімо, деякі спортсмени займаються «кров’яним допінгом»: штучно збільшують кількість клітин крові та підвищують їхню продуктивність — і таким чином ризикують найближчим часом отримати інсульт.
Штучно збільшити кількість імунних клітин особливо складно, адже в імунній системі дуже багато їхніх типів, що реагують на безліч різних мікроорганізмів. Які конкретно клітини треба «наростити» у випадку тої чи тої хвороби і на скільки — визначити і проконтролювати неможливо.
13 цікавих фактів про ваш імунітет
Всім відомо, що від міцності нашого імунітету залежить збереження здоров’я. Імунна система – це наш захист від хвороботворних мікроорганізмів. Саме вона допомагає нам уникати інфекцій та інших хвороб, пише Жіночий світ з посиланням на ETimes.
Зважаючи на важливість імунітету, нам варто знати про нього якомога більше. Ось декілька неймовірних фактів про вашу імунну систему, які повинен знати кожен:
Вроджений імунітет захищає нас з перших хвилин життя. Вроджений імунітет – це два захисних механізми нашого організму. Шкіра та слизові оболонки виступають в якості захисних бар’єрів, які запобігають проникненню та поширенню інфекційних агентів по всьому тілу.
Специфічний імунітет здатен запам’ятовувати збудники інфекцій. Якщо вірусу чи бактерії вдається пробити захист вродженого імунітету, спрацьовує друга лінія захисну – специфічний або адаптивний імунітет. Коли інфекцію буде подолано, специфічний імунітет запам’ятовує зустріч зі збудником, і під час наступного контакту з ним він працюватиме більш ефективно
Як прокачати імунітет: поради фахівців
Під час загрози інфікування COVID-19, особливо гостро повстає питання зміцнення імунітету. Як «прокачати» імунітет роз’яснюють фахівці Центру громадського здоров’я.
Імунітет - це система яка складається з клітин та органів, які захищають тіло від зовнішніх загарбників, таких як бактерії, віруси, гриби і паразити (типи мікробів), які можуть викликати хворобу. Імунна система також позбавляється від аномальних попередників ракових клітин та власне ракових клітин, які ростуть поза контролем. Коли імунітет працює правильно, він здатен знищувати інфекції та підтримувати здоров’я. Однак, коли в його роботі трапляються збої, віруси, бактерії та/або аномальні клітини в організмі можуть легко спровокувати виникнення захворювання.
Від чого залежить імунітет
Усе про пандемію COVID-19 (досьє)
Коронавірус SARS-CoV-2 шириться планетою. Усе, що потрібно знати про боротьбу з пандемією COVID-19, - у досьє DW.
https://www.dw.com/uk/use-pro-pandemiiu-covid-19-dosie/a-52993788
Значення органів імунної системи для формування захисних сил організму
Імунна система об’єднує органи і тканини, які забезпечують захист організму від генетично чужорідних клітин чи речовин,які потрапляють в організм із зовнішнього середовища або утворюються в організмі. Характерним для органів імунної системи є ранній розвиток в ембріогенезі, зрілість їх у новонароджених, значний розвиток у дитячому та підлітковому віці. В подальшому відбувається вікова інволюція органів імунної системи, зменшення лімфоїдної тканини, розростання на її місці сполучної (жирової) тканини. Органи імунної системи виробляють імунокомпетентні клітини, які забезпечують імунітет – несприйнятливість до речовин з чужими антигенними властивостями.
Імунна система складається з численних солідних і розосереджених елементів. Центральними органами імуногенезу, де розвиваються і підлягають первинному клональному відбору незрілі лімфоцити, є кістковий мозок і тимус. До периферійних, де перебувають зрілі лімфоцити та здійснюють імунні відповіді, відносяться селезінка, лімфатичні вузли, а також лімфоепітеліальне кільце глотки Вальдейера-Пирогова й неінкапсульовані розсіяні лімфоцитарні скупчення шлунково-кишкового тракту, бронхів і сечостатевої системи.
Коронавірус і вітаміни: які з них справді допомагають при COVID-19
Поступово збільшується кількість досліджень про вплив вітамінів і мікроелементів на перебіг COVID-19. Чи справді вітамін D здатен пом'якшити перебіг коронавірусної хвороби?
Можна сперечатися про багато речей. Безспірним, втім, залишається той факт, що хороше забезпечення організму вітамінами та мікроелементами є необхідним для нормального функціонування імунної системи.
І це - вже достатня причина для багатьох дослідників у всьому світі з'ясувати, чи не можуть окремі вітаміни, за умови точкового використання, пом'якшити перебіг COVID-19 і таким чином упередити тяжкі наслідки чи смерть пацієнтів.
Вітамін D є одним з найулюбленіших об'єктів подібних досліджень. А деякі з цих оприлюднених робіт звучать напрочуд багатообіцяюче. Наприклад, дослідження іспанської пульмонологині Марти Кастільйо.
"Це одне з досліджень, яке постійно наводять, аби довести дієвість вітаміну D", - розповідає Мартін Смолліх (Martin Smollich), фармацевт і професор Інститут медицини харчування університетської клініки Шлезвіг-Гольштейну в Любеку.
Пандемія COVID-19 - чому хронічні захворювання такі небезпечні?
"Хвороба СOVID-19 уражає, перш за все, літніх та людей з хронічними захворюваннями", - читаємо чи не всюди. Які хвороби є хронічними і чому вони зараз особливо небезпечні?
Наша імунна система - дивовижна штука, вона працює цілодобово, але ми цього здебільшого не помічаємо. Саме вона покликана захищати наш організм від небезпечних "гостей", наприклад, від вірусів. Новий коронавірус SARS-CoV-2 тут не виняток.
Людям зі слабким імунітетом в цьому плані важче. Якщо ж до цього додаються хронічні хвороби чи перенесені раніше захворювання, потрібно бути особливо пильною, щоб не підхопити інфекцію.
Хронічні легеневі хвороби
Коронавірус: п'ять порад для зміцнення імунної системи
Для того, аби фізично й ментально вистояти в часи пандемії коронавірусу, потрібно мати міцну імунну систему. Її активізація залежить значною мірою від самої людини. У нашій добірці - кілька порад, як це можна зробити.
У турбулентні часи на кшталт коронавірусної кризи іноді здається, що все виходить з-під контролю. Звичне повсякденне життя зникло, а майбутнє, якщо вірити прогнозам експертів, виглядає невизначеним. Але щоб добре почуватися і залишатися здоровим, варто не лише самоізолюватися і мити руки з милом. Кілька порад від DW.
Збалансоване харчування
Повністю уникнути зараження коронавірусом, поки від нього немає вакцини, не може ніхто. А чекати на неї, за прогнозами експертів, потрібно ще півтора-два роки.
Як імунна система бореться з коронавірусом
Аби вистояти у разі інфікування коронавірусом, єдина надія - наш імунітет. Підступність SARS-CoV-2 у тім, що він може за деяких обставин обернути покликану захищати нас імунну систему проти нас самих.
Коронавірус - як і будь-який вірус - це не більше, ніж оболонка навколо генетичного матеріалу та кілька протеїнів. Аби розмножуватися, йому потрібна жива клітина, від якої він би живився. Якщо вірус оселився на клітині, вона робить усе, що заманеться "загарбнику": копіює інформацію, об'єднується з іншими клітинами, виділяє речовини.
Однак ця діяльність вірусу не залишається непоміченою. Упродовж лічених хвилин вмикається імунітет людини: кровоносними судинами і лімфатичними каналами на місце тривоги прибувають гранулоцити, фагоцити і клітини-кіллери, які борються з вірусом. Їх підтримують численні плазмові протеїни, які або виступають медіаторами, або й самі долучаються до знищення вірусу.
Для нейтралізації багатьох вірусів і бактерій вистачає вже цієї першої реакції імунної системи. Підвищення температури тіла - один із проявів захисної реакції організму.
Як проявляє себе імунна система?
Здоров’я імунної системи набуває особливого значення під час пандемії
З давніх часів медицину цікавить питання про адаптацію людини до навколишнього середовища і механізми, які перешкоджають виснаженню життєвих ресурсів людини, що веде до захворювань, старіння і смерті. Щоб вижити, організм повинен зберегти сталість свого внутрішнього середовища, іменоване гомеостазом. Ключову роль у виконанні цієї функції відіграє імунна система – складний і багатофункціональний комплекс біологічних структур і процесів, що забезпечує захист організму людини від збудників інфекцій, токсичних з’єднань, злоякісних клітин та інших чужорідних молекул і формувань.
Добре відомо, що нормально функціонуюча імунна система здатна захистити організм людини від різних захворювань, в тому числі від вірусних інфекцій. Тому здоров’я імунної системи набуває особливого значення під час пандемії Covid-19, з огляду на відсутність вакцини, яка могла б зупинити поширення інфекції і захистити населення.