Катаракта (лат. cataracta - водоспад) – офтальмологічне захворювання, пов'язане з помутнінням кришталика ока і яка викликає різні ступені розладу зору.

У ряді випадків хвороба може розвинутися під впливом зовнішніх факторів, наприклад під впливом випромінювання, або в результаті деяких захворювань, зокрема цукрового діабету. В більшості своїй катаракта – це природний результат старіння. Фізично помутніння кришталика обумовлене денатурацією білка, що входить до складу цього органу.

Симптоми катаракти

Найбільш частим симптомом катаракти є зниження гостроти зору. В залежності від розташування помутнінь кришталика в центрі або на периферії зір може знижуватися або залишатися високим. Якщо катаракта починає розвиватися на периферії кришталика, пацієнт може не відчувати ніяких змін в зорі. Така катаракта виявляється випадково на профілактичному лікарському огляді.

 

Чим ближче до центру знаходиться помутніння кришталика, тим серйозніше стають проблеми із зором. При розвитку помутнінь в центральній частині кришталика (його ядрі) може з'явитися або посилитися короткозорість, що проявляється поліпшенням зору поблизу, але погіршенням зору вдалину. Цим пояснюється те, що людям з катарактою дуже часто доводиться міняти окуляри.

Багатолітні пацієнти в такій ситуації відзначають ту обставину, що загублена на п'ятому десятку життя здатність читати і писати без плюсових окулярів на деякий час незрозумілим чином повертається. При цьому предмети видно нечітко, з розмитими контурами. Зображення може двоїтися. Зіниця, який зазвичай виглядає чорним, може придбати сіруватий або жовтуватий відтінок. При набухає катаракті зіниця стає білим.

Люди з катарактою можуть скаржитися на підвищену або знижену світлочутливість. Так, деякі кажуть, що світ навколо став якимось тьмяним. З іншого боку, непереносимість яскравого світла, краще зір в похмуру погоду або в сутінках характерно для помутнінь в центральній зоні кришталика. Найбільш часто такі скарги спостерігаються при так званій заднекапсулярной катаракті. Всі перераховані симптоми є показанням для звернення до лікаря.

Вроджена катаракта у дитини може проявитися косоокістю, наявністю білого зіниці, зниженням зору, що виявляється по відсутності реакції на безшумні іграшки.

https://www.uozter.gov.ua/ua/pages/279