Розсіяний склероз (РС) - це важке хронічне захворювання з несприятливим прогнозом. Хоча в розмовній мові склерозом часто називають порушення пам'яті в літньому віці, назва «розсіяний склероз» не має відношення як ні до старечого «склерозу», так і ні до "розсіяності" уваги. Захворювання стає справжньою бідою не тільки для хворого, але і для його рідних. І тут на допомогу можуть прийти інноваційні методи лікування.

Ми звернулися до керівника ізраїльської компанії New Life Assistance Карини Вайнер із запитанням про новітні дослідженнях ізраїльських медиків по боротьбі з цим страшним захворюванням. "Розсіяний склероз є захворюванням центральної нервової системи, що порушує здатність мозку надсилати й отримувати різноманітні сигнали. «Розсіяний» - називається оскільки вражає кілька відділів головного і / або спинного мозку, а «склерозом» - оскільки розсіяний склероз призводить до ущільнення тканини (в результаті чого утворюється так звана склерозированная тканину).

 

Розсіяний склероз - аутоімунне хронічне захворювання, при якому руйнується біла речовина головного і спинного мозку. Найчастіше до нього схильні люди у віці від 15 до 40 років. Основними симптомами є: швидка стомлюваність, біль в очах, порушення координації, проблеми з ковтанням, незв'язна мова, депресивний стан, часті запаморочення і тривожність. На ранніх стадіях розсіяний склероз можна контролювати медикаментозно, але... як бути якщо хвороба прогресує, а звичайне лікування не дає потрібних результатів?

Ізраїльський лікар-імунолог, професор Ігор Рєзнік почав практикувати пересадку кісткового мозку для лікування розсіяного склерозу в провідних лікарнях Ізраїлю, а потім створив базовий центр на базі клініки Умбал Света Марина в Варні.

Суть методики полягає в тому, що у здорової людини (донора) беруть невелику кількість кісткового мозку і пересаджують їх пацієнтові. Найважливіше і складне в цьому процесі - це вибір донора. Адже головне - щоб донор і реципієнт були сумісні не по групі крові (система АВ0), тут більше значення має тканинна сумісність. Найчастіше ідеальним донором стає рідний брат або сестра. Рідше - батьки. Якщо ж тканинна сумісність з близькими родичами відсутня або низька - тоді доводиться шукати донора в регістрі NMDP. По суті, це база даних, в якій є необхідна інформація про 6,5 млн донорів. Фактично вона знаходиться в США. На другому місці - Німеччина - 5 млн донорів. І все ж, якщо пацієнт рідкісної національності, підібрати донора складно. Це пов'язано з генетичною різницею націй. Донором може бути будь-яка людина, не молодше 18 і не старше 55 років. Дуже важливо щоб донори ніколи не хворіли такими хворобами як гепатит В, малярія, туберкульоз, онкологічні захворювання та психічними розладами. Саме це перевіряють у всіх бажаючих стати донором. Крім того, донором може бути і сам пацієнт, в разі, якщо його здорові стовбурні клітини були взяті до прояву симптомів хвороби.

Весь процес трансплантації можна поділити на три етапи.

Крок перший - Підготовка.

В першу чергу, пацієнт надає лікарям повну історію своєї хвороби. Крім того, у пацієнта беруть аналізи, такі як біохімія крові, серологічні дослідження для запобігання інфекцій, визначається група крові, резус-фактор, робиться кардіограма, візуалізація і спірографія. Також обов'язкова поперековий пункція і МРТ з контрастом і без нього. Потім з периферичної крові виділяють гемопоетичні стовбурові клітини. Якщо ж цей метод не ефективний - збір кісткового мозку здійснюють з тазу (гребеня клубової кістки). Це не складна операція, яку роблять під місцевою анестезією або під загальним наркозом, після чого, пацієнта відправляють додому. Отриманий таким чином кістковий мозок зберігається в замороженому стані.

Крок другий - Трансплантація.

Перед тим, як пересадити здорові клітини, необхідно провести так звану процедуру кондиціонування для того, щоб придушити імунну систему. По суті, це хіміотерапія флударабіном і циклофосфамідом. Безумовно, це ризик, оскільки імунітет фактично вбивається, людина стає дуже чутливою до будь-яких інфекцій, навіть легка застуда може призвести до летального результату. Тому пацієнт знаходиться в стаціонарі, в спеціальній стерильній палаті. На це потрібен тиждень, після чого, відбувається безпосередньо трансплантація. Здорові клітини, за допомогою ін'єкцій вводяться хворому. Далі найскладніше - чекати. У реципієнта регулярно беруть кров для аналізів і ведуть постійне спостереження за його станом. Найчастіше, на те, щоб результати аналізів прийшли в норму йде від 10 до 14 днів. Коли це відбувається - пацієнта виписують.

Крок третій - Лікування.

Після виписки, пацієнт обов'язково проходить курс лікування, спрямований на зміцнення імунітету, а також на профілактику запальних процесів. Один раз в три-чотири дні необхідно відвідувати лікаря і здавати аналіз крові, для контролю за загальним станом хворого. Середня тривалість такого лікування - до двох місяців. По закінченні цього часу і в залежності від результатів аналізів, лікар сам призначає дати контрольних досліджень.

Дана методика може вважатися відносно новою, але на сьогоднішній день таке лікування отримали вже 500 осіб. 60-70% - таким чином вилікувалися від розсіяного склерозу і вже поступово повертаються до нормального життя.

Як бачимо, статистика говорить на користь того, щоб розвивати цей метод лікування і впроваджувати його в широку практику. Звичайно, найкраще на трансплантацію реагують люди у віці до 35 років. Адже, чим старша людина - тим більше ризиків. Але ті, хто ризикнув можуть повністю вилікується від розсіяного склерозу. Звичайно, перш ніж вбивати імунну систему, варто спробувати більш щадні методи лікування, хоча тут все залежить від вихідних даних. Тобто від того як протікає хвороба і в наскільки важкому стані перебуває пацієнт.

Фахівці таких країн як Болгарія, Великобританія, США, Ізраїль і Німеччина успішно практикують трансплантацію кісткового мозку для лікування розсіяного склерозу, доводячи, що можна досягти стабільної та тривалої ремісії вже через кілька місяців.

Для українського ринку це інноваційна методика, а коли мова йде про лікування за кордоном, це пов'язано з величезною кількістю питань і проблем. Компанія New Life Assistance гарантує, що вам не доведеться думати ні про що, крім вашого одужання. Ми беремо на себе всі турботи, пов'язані з перельотом і трансферами, мовними бар'єрами і медичним обслуговуванням. З нами - ваше лікування буде комфортним і приємним!

https://uamt.com.ua/UA/rozsiianyi-skleroz-ne-vyrok.html