25 травня - Міжнародний день боротьби з розсіяним склерозом
Всесвітній день боротьби з розсіяним склерозом. Причини розвитку та профілактика розсіяного склерозу.
“Всесвітній день боротьби з розсіяним склерозом” відзначається 25 травня 2022 року. Цей день встановлений Міжнародною федерацією товариств розсіяного склерозу.
Мета цього дня — привернути увагу суспільства до проблеми розсіяного склерозу, допомогти людям, які мають це захворювання, а також об’єднати зусилля міжнародних та національних організацій у боротьбі із цією патологією.
Розсіяний склероз – це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок, призводить до порушення відповідних функцій організму.
У1835 року французький лікар Ж. Крювелье вперше описав випадок розсіяного склерозу. Розсіяний склероз найчастіше починається в молодості, але може себе проявити в будь-який віковий період від 15 до 60 років. Початок цього підступного захворювання буває настільки непомітним, що людина протягом довгого часу відчуває тільки хронічну втому. Захворювання може викликати погіршення концентрації уваги, пам’яті, коливання настрою, депресію. Надалі розсіяний склероз проявляється неврологічною симптоматикою: розладами зору, патологією рухової активності, порушенням функції тазових органів. Точні причини виникнення розсіяного склерозу невідомі. Згідно із даними World Health Organization (WHO), через 10 років від початку захворювання 50% хворих не можуть виконувати свої професійні обов’язки, 35–37% хворих спроможні пересуватися тільки з допомогою близьких. Понад 80% – потребують зміни місця роботи. Через 20 років тільки 30% хворих зберігають працездатність та можливість себе обслуговувати.
Розсіяний склероз: симптоми та лікування
Розсіяний склероз – це небезпечна патологія ЦНС, яка призводить до дисфункції мозку з передачі й прийому сигналів. Руйнування речовини мієлінового типу знижує пропускну здатність нервових імпульсів. В результаті розпаду електроізолюючої оболонки утворюються склеротичні рубці. Збереження здоров'я пацієнта при цій патології залежить від своєчасного діагностування та якісного лікування патології.
Розсіяний склероз є розладом нервової системи, при якому відбувається ураження оболонок нервових структур. При відсутності лікування хвороби спостерігається розвиток ряду неврологічних розладів. У медичній літературі можна зустріти такі назви: множинний склероз, disseminated sclerosis тощо.
Що треба знати про розсіяний склероз: пояснює експерт
Розсіяний склероз – складна хронічна хвороба, що вражає зорові нерви, головний та спинний мозок, призводить до серйозних порушень й інвалідності. Достеменно поки невідомо, чому виникає розсіяний склероз. Водночас виявлення проблеми на ранніх стадіях запобігає загостренням і сповільнює прогресування хвороби. Про симптоми, перебіг і лікування розсіяного склерозу розповідаємо разом з Ларисою Соколовою, завідувачем кафедри неврології НМУ ім. О.О. Богомольця, професором, експертом МОЗ України.
Що таке розсіяний склероз
Розсіяний склероз – гетерогенне, хронічне, запальне і демієлінізуюче захворювання центральної нервової системи з ураженням білої речовини головного та спинного мозку. Простіше кажучи, це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок і призводить до серйозних фізичних змін й інвалідності.
Розсіяний склероз - не вирок!
Розсіяний склероз (РС) - це важке хронічне захворювання з несприятливим прогнозом. Хоча в розмовній мові склерозом часто називають порушення пам'яті в літньому віці, назва «розсіяний склероз» не має відношення як ні до старечого «склерозу», так і ні до "розсіяності" уваги. Захворювання стає справжньою бідою не тільки для хворого, але і для його рідних. І тут на допомогу можуть прийти інноваційні методи лікування.
Ми звернулися до керівника ізраїльської компанії New Life Assistance Карини Вайнер із запитанням про новітні дослідженнях ізраїльських медиків по боротьбі з цим страшним захворюванням. "Розсіяний склероз є захворюванням центральної нервової системи, що порушує здатність мозку надсилати й отримувати різноманітні сигнали. «Розсіяний» - називається оскільки вражає кілька відділів головного і / або спинного мозку, а «склерозом» - оскільки розсіяний склероз призводить до ущільнення тканини (в результаті чого утворюється так звана склерозированная тканину).
Харчування при розсіяному склерозі
Раціональне харчування дуже важливо для людей із будь-яким хронічним захворюванням, так що збалансована та грамотно спланована дієта допоможе підтримувати здоров'я також пацієнтам з розсіяним склерозом.
Фахівці рекомендують людям з розсіяним склерозом (РС) дотримуватися тих же рекомендацій, що і при низькожировой дієті з високим вмістом клітковини, тобто режиму харчування, який вважається найбільш оптимальним і рекомендується для всіх людей, хто дбає про власне здоров’я.
Особливості харчування при РС
Як і всі інші люди, пацієнти з РС лише виграють від дотримання збалансованої дієти з низьким вмістом жирів і високим вмістом клітковини. (В цілому такий режим харчування схожий на середземноморську дієту.)
Деякі дослідження показують, що дієта з низьким вмістом насичених жирів і з додаванням омега-3 жирних кислот може принести людям з РС певну користь. Але ці результати не були підтверджені масштабними дослідженнями. Проте рекомендується, щоб люди із РС обмежили споживання тваринних жирів, замінивши їх жирами із риби або рослинними оліями.
Лікар-рентгенолог Євген Смик: "При розсіяному склерозі підтвердження діагнозу на ранній стадії є передумовою до кращого прогнозу"
– Євгене Йосиповичу, все частіше ми чуємо про поширення розсіяного склерозу. В чому причина?
Розсiяний склероз вражає і молодих, особливо жінок
Ендокринна та iмунна системи жiнок бiльш схильнi до цiєї хвороби
-- Це дуже складна неврологiчна хвороба, i донедавна прогнози
для тих, хто занедужав на розсiяний склероз, були невтiшними, -- розповiдає
лiкар-невропатолог, доктор медичних наук Анатолiй Iванович
Назарчук. -- Бо це багатовогнищеве ураження центральної нервової
системи у людей молодого вiку з порушенням функцiй усiх
регуляторних систем органiзму -- нервової, iмунної, ендокринної.