21 вересня - Всесвітній день боротьби з хворобою Альцгеймера

Ознаки хвороби Альцгеймера

    21 вересня відзначається Всесвітній день боротьби з хворобою Альцгеймера - однієї з найбільш частих причин розвитку старечого недоумства або деменції.Ініціатором Всесвітнього дня боротьби з хворобою Альцгеймера стала Міжнародна федерація Альцгеймера (alzheimer's Disease International - ADI). За даними асоціації, хвороба Альцгеймера - п'ята за значимістю причина смерті серед осіб у віці 65 років і старше, а в Росії з цією проблемою стикається кожен п'ятий житель.
    Хвороба Альцгеймера - найпоширеніша причина розвитку старечого недоумства або деменції. У Росії налічується до 1,8 млн осіб з діагнозом «деменція», а у світі - близько 26 млн. Хвороба проявляється наявністю проблем з пам'яттю, судженнями, мовою, орієнтацією, спілкуванням і виконавчими функціями. В результаті захворювання головного мозку призводить до втрати пам'яті, відхилень у мисленні, хворі потребують постійної уваги та догляду, включаючи допомогу в одяганні і харчуванні.
   Вперше цю хворобу описав німецький патологоанатом і психіатр Алоїз Альцгеймер, який 9 років спостерігав за Августою Ді - жінка померла в повному маразмі, не доживши до шістдесятиріччя. Альцгеймер вирішив, що він описав специфічну і рідкісну форму хвороби.

Детальніше...

Діагностика хвороби Альцгеймера

   Дуже важливо встановити такий діагноз якомога раніше. Тому члени сім'ї повинні постійно відслідковувати стан здоров'я літніх родичів і сприяти їм у проходженні регулярних медичних обстежень. Якщо у когось і родичів похилого віку з'являються описані вище симптоми, слід відразу ж проконсультуватися з фахівцем.

   В першу чергу для хворого слід знайти досвідченого лікаря, який викличе довіру у пацієнта. На сьогоднішній день не існує спеціальних докторів, які спеціалізуються виключно на хвороби Альцгеймера. Тому першим кроком має стати звернення до дільничного терапевта. Цей фахівець проведе спостереження і визначить подальші кроки.

  Можливо, що терапевт видасть направлення для відвідування ряду фахівців більш вузького профілю: невропатолога, спеціалізацією якого є хвороби головного мозку і нервової системи; психіатра, має досвід у лікуванні порушень мислення та особистості; психолога, який займається тестуванням пам'яті, здатності справлятися з проблемами, функцій розумової діяльності і мови.

Детальніше...

Як не підпустити до свого мозку хворобу Альцгеймера Як не підпустити до свого мозку хворобу Альцгеймера

Ліків від хвороби Альцгеймера на сьогодні не існує, але все ж можна значно зменшити ризик розладів роботи мозку.

— Внученько, а нагадай-но, як звати того німця, від якого я втрачаю пам'ять?

— Альцгеймер, бабусенько, Альцгеймер…

Якщо ви помічаєте, що швидко забуваєте недавно отриману інформацію, ім'я співрозмовника, вам важко зосередитися на детальних завданнях, особливо, якщо вони пов'язані із цифрами, довго шукаєте потрібну річ, яку щойно десь поклали, вам складніше читати слова на сторінці, відрізняти кольори один від одного, і ви не відразу можете пригадати назву речі, яку щодня використовуєте у побуті, легше засмучуєтеся чи навіть впадаєте в депресію, майте на увазі — такими можуть бути перші прояви хвороби Альцгеймера.

Детальніше...

Як розпізнати й уповільнити хворобу Альцгеймера

Якщо ви забуваєте, куди поклали ключі, це ще не хвороба. Але якщо ви не знаєте, що потрібно робити з ключами, для чого вони призначені, — ось це вже проблема.

Хвороба Альцгеймера — це один із різновидів старечої деменції. Діагностується практично у 50% людей старше 85 років. У деяких випадках зустрічається і так званий «ранній» Альцгеймер — до 65 років.

Ця недуга є ознакою патологічних змін у головному мозку, які з часом тільки прогресуватимуть. Саме тому лікарі закликають звертати увагу на поведінку літніх членів родини. І за наявності таких поведінкових симптомів, як проблема з пам’яттю, часті напади поганого настрою, послаблення інтересу до зовнішнього світу тощо, негайно звертатися за медичною допомогою до фахівців.

Ранні ознаки захворювання:

  • втрата пам’яті, що руйнує щоденне життя;
  • проблеми з виконанням знайомих завдань на роботі, вдома чи під час відпочинку;
  • порушене мовлення, заїкання;
  • погіршене судження;
  • нездатність відтворити ланцюжок подій;
  • пасивність у роботі та соціальному суспільстві.

    Детальніше...

Українські інженери навчають штучний інтелект передбачати хворобу Альцгеймера

Хворобу пробують розпізнати на основі даних пацієнтів, яким вже поставлено цей діагноз на основі різноманітних тестів і досліджень.

раїнські інженери презентували нову технологічну розробку – системи раннього діагностування хвороби Альцгеймера, яка передбачає ймовірність розвитку цього захворювання протягом трьох років у пацієнтів, що мають первинний діагноз «середнє когнітивне порушення»повідомляє прес-служба GlobalLogic.

Дані для тренування моделей були отримані зі спеціалізованих медичних платформ, на яких зібрана інформація про пацієнтів з первинним та заключним діагнозами. У якості вхідних даних брали результати різноманітних тестів, лабораторних аналізів, генетичних аналізів та МРТ сканувань пацієнтів.

«Для тренування моделей ми користувались даним, які були надані спеціалізованою платформою ADNI. Це клінічна інформація про пацієнтів, які брали участь у дослідженні хвороби Альцгеймер протягом багатьох років. А саме: лабораторні аналізи, результати тестів на когнітивні порушення, генетичні аналізи та МРТ сканери головного мозку. На основі цих даних ми отримуємо ймовірність розвитку хвороби у пацієнта протягом трьох років та порівнюємо наш прогноз з реальним діагнозом пацієнта. На даному етапі точність прогнозу наших моделей 80% на тестових даних», – повідомила Олена Невмержицька, Software Engineer, Engineering Consultant, GlobalLogic.

Детальніше...

Вічна голка перемагає хворобу Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера - не вирок або Нові революційні методи боротьби з недугою

Хвороба Альцгеймера - одне з найпоширеніших нейродегенеративних захворювань. За статистикою, більше 40% всіх випадків деменції припадає на хворобу Альцгеймера.

Вперше ця патологія була описана в 1906 році психіатром Алоїсом Альцгеймером, на честь якого і була названа.

Як правило, хвороба Альцгеймера діагностується в осіб старше 65 років, проте в окремих випадках  зустрічається і рання форма патології.

Сьогодні в світі налічується більше 28 мільйонів чоловік з хворобою Альцгеймера. За прогнозами вчених, вже до 2050 року їх буде більше 100 мільйонів.

Хвороба починається з наростаючих порушень пам'яті. Із втратою спогадів у хворого з'являється почуття розгубленості, нерозуміння, здивування.

Детальніше...

Комбінована терапія хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера – найпоширеніша форма деменції в Японії, після неї за частотою виникнення йдуть судинна деменція та деменція з тільцями Леві. Указана нозологія є серйозною проблемою та досить важким тягарем для хворого і членів його родини, оскільки пацієнти з важкими формами хвороби Альцгеймера потребують постійного догляду та допомоги у всіх аспектах життя. Крім цього, досить часто захворювання супроводжується поведінковими та психотичними симптомами у вигляді ажитації, збудливості та схильності до блукання.

Пропонуємо вашій увазі огляд статті T. Araki et al. «The effects of combine treatment ofmemantine and donepezil on Alzheimer’s Disease patients and its relationship with cerebral blood flow in the prefrontal area», що була опублікована в International Journal of Geriatric Psychiatry (2014; 29: 881–889), у якій автори навели результати дослідження щодо комбінованого лікування хвороби Альцгеймера.

Мемантин та донепезил – препарати з різними механізмами дії (донепезил збільшує концентрацію синаптичного ацетилхоліну в головному мозку, а мемантин є агоністом NMDA-рецепторів, що зменшує глутамінову екзайтотоксичність), і тому їх можна застосовувати для комбінованої терапії, яка, згідно з даними багатьох клінічних досліджень, виявилась достатньо ефективною (Tariot et al., 2004; Schmitt et al., 2006). І хоча терапія цими препаратами здатна покращувати когнітивні функції та затримувати розвиток когнітивних порушень протягом певного періоду часу, все ж вона не є етіотропною.

Детальніше...

Біомаркери хвороби Альцгеймера можуть проявитися приблизно за 20 років до перших симптомів

   Біомаркери хвороби Альцгеймера можуть проявитися у мозку генетично схильних до неї людей більше ніж за 20 років до появи перших явних симптомів захворювання, виявили американські вчені.Дослідження проводилося на прикладі групи молодих колумбійців - носіїв генетичної мутації, пов'язаної із ранньою деменцією.

   Із 44 учасників дослідження, вік яких коливався від 18 до 26 років, 20 були носіями мутації PSEN1 E280A, через яку у членів їхньої сім'ї хвороба Альцгеймера проявлялася у віці близько 40 років, тоді як у середньому цей вік становить близько 75 років. До другої групи увійшли люди, у яких така мутація генів була відсутня. Під час дослідження вчені вивчили стан тканин та функціонування головного мозку учасників експерименту. Також були перевірені їхні когнітивні здібності і досліджено склад спинномозкової рідини.

   У підсумку вчені з'ясували, що хоча обидві групи практично не відрізнялися за рівнем когнітивних здібностей або за результатами нейропсихологічних тестів, у молодих людей із першої групи були виявлені значущі відмінності у функціонуванні деяких областей мозку, а також зменшення кількості сірої речовини у його тім'яній долі.

Детальніше...

Поради щодо лікування хвороби Альцгеймера та деменції

Догляд за людиною з хворобою Альцгеймера або інший тип деменції впливає на кожен аспект вашого повсякденного життя. Як хвора Альцгеймера втрачає одну здатність за іншою, вихователь стикається з випробуваннями витривалості, вирішенням проблем і стійкістю. Підтримка вашої емоційної та фізичної підготовленості має вирішальне значення не тільки для вас, але й для особи, яку ви турбуєте. Підготовка себе, розуміння досвіду улюбленого, а також підтримка інших можуть допомогти вам досягти успіху на дорозі.

Дорога догляду за хворобою Альцгеймера та деменцією

Догляд за людиною з хворобою Альцгеймера або деменцією може бути довгою, напруженою та інтенсивно емоційною. Але ви не самотні. У Сполучених Штатах існує близько 15 мільйонів людей, які доглядають за людиною з деменцією, і мільйони інших людей у ​​всьому світі. Оскільки в даний час не існує ліків від хвороби Альцгеймера, і лише обмежене медичне лікування доступне для симптомів, це - ваше догляд, який може зробити найбільшу різницю в якості життя вашого коханого. Це чудовий дар.

Детальніше...

Фармакотерапія хвороби Альцгеймера. Протективна, протизапальна, гормональна терапія

  Протективна терапія. Протективная терапія спрямована на збереження і підвищення життєздатності (виживання) нейронів і включає терапію ноотропил, вазоактивними засобами та препаратами, що володіють нейротрофическими властивостями. Застосування таких натрапив, як пірацетам, пірідітол - препаратів, що поліпшують церебральний метаболізм, не дало достовірних позитивних результатів при лікуванні хворих, що страждають деменцією типу Альцгеймера. Великі дози цих препаратів у ряді випадків надають навіть негативну дію, оскільки є дані про можливе нейротрансмітерної виснаженні при їх застосуванні.

  Достовірні дані про терапевтичні ефекти вазоактивних засобів до останнього часу були відсутні. Однак результати проведеного недавно подвійного сліпого дослідження клінічної ефективності вазоактивного препарату ніцерголін при хворобі Альцгеймера показали статистично достовірне поліпшення після 6 - і 12-місячного прийому препарату (H. Moller та співавт., 1994). У хворих поліпшувалися мнестіко-інтелектуальні функції і можливості повсякденній діяльності. У стандартних дозах (від 30 до 60 мг / добу) препарат не викликав серйозних побічних реакцій. Автори пов'язують терапевтична дія препарату при хворобі Альцгеймера з його здатністю збільшувати мозковий кровообіг і покращувати церебральний енергетичний метаболізм.

Детальніше...