15 вересня - День боротьби з лімфомами
Неходжкінські лімфоми: новий метод лікування
У дослідженні, представленому вченими Школи медицини Ікана Медичного центру Маунт-Сінай (Icahn School of Medicine at Mount Sinai), США, повідомляється про розроблення способу застосування імунотерапевтичних препаратів у лікуванні пацієнтів з резистентними до терапії неходжкінськими лімфомами. Презентована методика відрізняється поєднанням її з трансплантацією стовбурових клітин. Відповідно до результатів дослідження, застосований підхід дозволяє також значно підвищити ефективність фармакотерапії у пацієнтів з меланомою та раком легені.Результати роботи опубліковано у виданні «Cancer Discovery» 2 серпня 2019 р.
Трансплантація стовбурових клітин та імунна чекпойнт-блокада
Описаний тип імунотерапії первинно базується на застосуванні лікарських засобів інгібіторів імунних чекпойнтів, що створює умови для підвищення функціональної здатності цитотоксичних Т-лімфоцитів в умовах онкологічного процесу, усуваючи «ефект маскування» пухлинних клітин. Ефективність використання подібної чекпойнт-блокади раніше встановлено при деяких видах пухлин. Також було відомо, що застосування цього методу відрізняється низьким терапевтичним потенціалом у разі неходжкінських лімфом. Однак результати нової роботи доводять, що поєднання такої імунотерапії з трансплантацією стовбурових клітин сприяє зростанню потенціалу Т-клітин, підвищуючи ефективність імунної відповіді в 10 разів і, таким чином, зумовлюючи ефективність терапії при неходжкінскьких лімфомах, а також у пацієнтів із меланомою та раком легені.
Лімфома Ходжкіна
Лімфома Ходжкіна належить до злоякісних пухлин лімфатичної системи. Патологічні лімфоїдні елементи утворюють пухлину, яка в більшості випадків локалізується в лімфатичному вузлі. Також вони можуть накопичуватися в інших частинах тіла – селезінці, печінці, кістковому мозку. Якщо пухлина виникла поза лімфатичними вузлами, лімфома називається екстранодальною.
Вперше лімфома була описана доктором Томасом Ходжкіном в 19 столітті. Згодом вчені з'ясували, що лімфоми – це група різнорідних захворювань. У наш час вони поділяються на лімфому Ходжкіна, котра становить 30% від всіх лімфом, і неходжкінські лімфоми. У разі лімфоми Ходжкіна при мікроскопічному дослідженні уражених лімфатичних вузлів виявляють гігантські клітини Рід-Березовського-Штернберга, а також їхні одноядерні попередники, клітини Ходжкіна.
Лімфома Ходжкіна має два вікових піки захворюваності: 15-34 роки і старше 60 років. Слід зазначити, що в більшості випадків хвороба зустрічається в молодому віці, що має істотну соціальну проблему, так як вражає працездатне населення дітородного віку.
Причини захворювання залишаються невідомими. Певну роль у розвитку лімфоми відводять вірусу Епштейна-Барр.
Лімфома у дітей - причини, діагностика та лікування
Що викликає лімфому у дітей?
Як і більшість видів раку, лімфома не є заразною. Це може вплинути на дітей, які мають слабку імунну систему. Крім того, спостерігається, що лімфома не може працювати в сім'ях, але були випадки, коли генетики були залучені, хоча ці випадки були надзвичайно рідкісними і це не означає, що членам сім'ї доведеться отримати скринінг для раку.
Немає відомих причин лімфоми у дітей, але є багато досліджень, які все ще продовжуються, щоб встановити справжню причину цього захворювання.
Фактори ризику лімфоми у дітей
Ризик розвитку лімфоми у дітей може збільшуватися за таких обставин:
1. Лімфома Ходжкіна
- Якщо у вашої дитини є препарат, який пригнічує його імунну систему, він може бути сприйнятливий до лімфоми Ходжкіна. Якщо у вашої дитини відбулася трансплантація органів і на медикаментозному лікуванні, що впливає на його імунну систему, він може отримати його.
- Якщо ваша дитина народилася з проблемою в його імунній системі, такий як атаксія телеангіектазія, яка є генетичним захворюванням, він може отримати лімфому Ходжкіна.
- Якщо ваша дитина інфікована ВІЛ-інфекцією або синдромом імунодефіциту людини, це може збільшити його шанси на отримання лімфоми Ходжкіна.
2. Неходжкінська лімфома
Лімфома – рак, який починається із температури 38 ºС. Як не проґавити?
Лімфома є особливим видом раку, який виникає не в одному місці, а вражає відразу систему органів – лімфатичну, тобто весь організм. При цьому він успішно лікується. Важливо – його не проґавити. На що звернути увагу, розповідає онколог.
Лімфоми – один з небагатьох видів раку, який успішно лікується, і чим раніше діагностовано хворобу, тим прогноз кращий. Результат залежить від точної і своєчасної діагностики та отримання сучасної терапії. Як не проґавити лімфому, розповідає старший науковий співробітник відділу хіміотерапії гемобластозів ДУ «Національний інститут раку» м. Київ Олена Алексик.
– Як розпізнати лімфому? Які симптоми цього захворювання?
– Загалом лімфом буває понад 60 видів, і це досить поширена патологія. Так, у структурі злоякісних пухлинних захворювань в Україні лімфома посідає у чоловіків десяте, а у жінок дев’яте місце. Лише третина пацієнтів до нас надходить на ранніх, тобто першій і другій стадіях захворювання.
Від виду лімфоми залежить симптоматика і методи лікування, а також значною мірою виживаність пацієнта.
Лікування лімфоми в клініках Ізраїлю
Лімфома - це група злоякісних захворювань, які вражають лімфатичну систему. При цьому заражені лімфоцити - білі кров'яні тільця, що відповідають за імунітет, не можуть виконувати свою функцію і витісняють здорові клітини. Також уражаються внутрішні органи і в організмі накопичуються патологічно змінені лімфоцити. Внаслідок чого хвора людина абсолютно не захищений від інфекцій.
Ізраїль займає лідируючі позиції в лікуванні лімфоми - близько 80% пацієнтів повертаються до повноцінного життя.
Лікування лімфоми в Ізраїлі починається з постановки точного діагнозу і визначення типу. Існує 2 типу: лімфома Ходжкіна і неходжкінські лімфоми. На них по-різному впливає терапія і вони відрізняються динамікою росту. Вартість лікування лімфоми в Ізраїлі залежить не тільки від типу захворювання, але і від обраного методу терапії.
Ефективні методики діагностики лімфоми, які використовують лікарі Ізраїлю
Діагностика лімфоми в Ізраїлі проводиться наступними методами: