14 листопада - Всесвітній день боротьби з діабетом
4 кроки для контролю діабету протягом життя
Національний інститут діабету, шлунково-кишкових і ниркових захворювань США опублікував 4 кроки для контролю діабету протягом життя. Дізнайтеся більше про діабет, свої показники, як жити з цим захворюванням і залишатися здоровим.
- Крок 1: Дізнайтеся більше про діабет.
Існують три основні типи діабету:
Діабет 1 типу виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його в енергію для вашого тіла.
Цукровий діабет 2 типу виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
Гестаційний діабет діагностують у період вагітності. Може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.
Доступні ліки: затверджено новий реєстр препаратів, що підлягають реімбурсації
Міністерство охорони здоров’я України наказом від 27.09.2021 р. № 2077 затвердило новий Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, препаратами для лікування цукрового діабету І типу і нецукрового діабету, розладів поведінки і психіки та епілепсії. Новий реєстр буде діяти вже з 1 жовтня 2021 р.
Коментар Олександра Комаріди
«З 1 жовтня препарати для лікування цукрового діабету І типу, нецукрового діабету, розладів поведінки і психіки, а також епілепсії будуть додані до програми «Доступні ліки». Тобто пацієнти з цими захворюваннями зможуть отримувати необхідні ліки в аптеках безоплатно або з доплатою. Аптекам же вартість цих ліків буде компенсувати держава, — коментує перший заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Комаріда. — У зв’язку з цим ми оновили реєстр ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення».
Завдяки цьому реєстру пацієнт зможе дізнатися, який лікарський засіб можна отримати безоплатно, а за який потрібно доплатити.
Про новий реєстр
Новий Реєстр складається з двох частин:
- лікарські засоби, крім препаратів інсуліну — тобто ліки для лікування в амбулаторних умовах нецукрового діабету та розладів психіки та поведінки, епілепсії;
- препарати інсуліну — для лікування в амбулаторних умовах цукрового діабету.
Дієта при діабеті. Поради лікаря
Якщо людина хвора на цукровий діабет, їй обов’язково слід стежити за своїм меню. Раціон повинен бути багатий на поживні речовини, але містити мінімум жиру та цукрі. Найкраще вживати овочі, ягоди та цільні зерна. Тобто діабетична дієта — дуже хороший варіант харчування для всіх людей, а не тільки для хворих на діабет.
“Ні” перекусам і голодуванню
Їсти потрібно в один і той же час. Голодувати не можна, бо може спровокувати гіпоглікемію, або навіть кому. Найкраще повноцінно поїсти чотири-шість разів на день. Без перекусів. Це допоможе уникнути різкого стрибка глюкози в крові.
Вуглеводи беремо з овочів та фруктів
50-60 відсотків енергії, яку одержує організм, ми отримуємо від вживання вуглеводів. Проте вуглеводи перетворюються на глюкозу, тож рівень цукру в крові підвищується після їх вживання. Тож потрібно так збалансувати дієту, щоб достатньо й енергії отримувати, і не нашкодити організмові.
Забезпечення інсулінами: маршрут пацієнта з цукровим діабетом з 1.10.2021 р.
З 1 жовтня 2021 р. пацієнти з діабетом зможуть отримати інсуліни безоплатно або з доплатою в будь-якій аптеці, яка працює за договором з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Про це повідомляють в НСЗУ та наголошують, що вартість інсулінів аптеці відшкодує НСЗУ.
Дії пацієнта
Щоб з 1 жовтня 2021 р. отримувати інсуліни за програмою «Доступні ліки», пацієнту з діабетом потрібно найближчим часом відвідати ендокринолога. Це необхідно, щоб лікар створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я.
Індивідуальний план лікування пацієнта складає виключно ендокринолог, який приймає амбулаторно. Не сімейний лікар і не ендокринолог стаціонару. На створення такого плану потрібен час, тому краще записатися до лікаря до 1 жовтня.
Що варто знати про запобігання та лікування цукрового діабету
Сто років тому цукровий діабет був фактично смертельним вироком. На той час існувала обмежена кількість інформації стосовно хвороби — її причин, різновидів, профілактики, ускладнень чи лікування. Зокрема бракувало ліків чи будь-яких інших методів, які дозволяли жити з цукровим діабетом повноцінним життям. Особливо, до часу синтезування та широкого застосування життєво важливого гормону інсуліну.
У 1915 році до впровадження інсулінотерапії американські лікарі Фредерік Аллен та Елліотт Джослін запропонували спеціальну дієту для лікування діабету. Це була сувора дієта з мінімальним споживанням вуглеводів. Людям фактично доводилося періодично голодувати або їсти вкрай мало, щоби контролювати хворобу. Інколи їм прописували споживання близько 450 калорій на день, тому нерідко пацієнти з діабетом помирали від голоду, туберкульозу чи кетоацидозу.
Хоча докази щодо ефективності цього методу були дуже слабкі, все одно голодування залишалося єдиним шляхом “лікування” діабету. Це також дозволило тисячам пацієнтам з цукровим діабетом, прожити кілька років до часу, коли було винайдено інсулін і він став доступним.
Пуповинна кров і лікування цукрового діабету
Все більше майбутніх батьків в Україні вирішують зберегти пуповинну кров після народження дитини. Звертаючись до банку пуповинної крові, вони хочуть знати не тільки про те, як збирають і обробляють біологічний матеріал, але й для лікування яких захворювань збережені клітини можна використати в майбутньому. Одна з патологій, при яких стовбурові клітини пуповинної крові з успіхом застосовуються вже зараз – цукровий діабет. Поговоримо про те, що являє собою це захворювання, чому ділиться на 1 і 2 типи і як в лікуванні цукрового діабету можуть допомогти стовбурові клітини, виділені з пуповинної крові та збережені в кріобанку.
Цукровий діабет: типи і фактори ризику розвитку
Лікування цукрового діабету
Цукровий діабет – це захворювання, при якому в складі крові завжди тримається високий рівень цукру. Це призводить до появи вільних радикалів, які ушкоджують клітини організму. Глюкоза з'єднується з білками та ДНК, перетворюючись в руйнівну речовину. Стінки артерії стають товщими, артерії звужуються та виникають серцеві захворювання.
Якщо надлишковий цукор своєчасно не прибрати з організму, у людини поступово погіршується стан. Спочатку вона буде дезорієнтована, потім почне марити, непритомніти. Без медичної допомоги в такому випадку не обійтися.
Цукровий діабет буває різним і лікувати його потрібно по-різному. Класифікують його наступним чином:
- цукровий діабет першого типу (розвивається через аутоімунне руйнування β-клітин підшлункової залози, зазвичай призводить до абсолютного дефіциту або недостатності інсуліну);
- цукровий діабет другого типу (поступальне порушення секреції інсуліну β-клітинами підшлункової залози, часто на тлі резистентності до інсуліну);
- гестаційний цукровий діабет (діагностований у II або III триместрі вагітності, який не був виявлений до настання вагітності);
- специфічні типи діабету, викликані різноманітними причинами.
Перша онлайн-школа діабету з’явилася в Україні
Корпорація «Артеріум», одна з українських компаній у сфері лікування та профілактики цукрового діабету, відкрила першу в Україні онлайн-школу цукрового діабету — Arterium Diabetes School. Школа доступна зі смартфону, ноутбука, ПК і є серією e-mail-уроків із спеціальними завданнями та можливістю поставити запитання лікарю онлайн. У ній досвідчений лікар розповість про правила харчування, фізичну активність і виховання здорових звичок.
Сахарный диабет второго типа, новое в лечении сахарного диабета
Сахарный диабет второго типа связан с поражением инсулиновых рецепторов, функции b-клеток поджелудочной железы нарушаются и это является основным признаком сахарного диабета 2-го типа. Как правило дисфункция этих островковых b-клеток может быть обратима.
Прорыв в лечении сахарного диабета 2 типа
Международная группа ученых, возглавляемая сотрудниками Каролинского Института Стокгольма (Karolinska Institutet) (Швеция), разработала новый метод лечения сахарного диабета 2 типа, основанный на ингибировании сигнального пути фактора роста эндотелия сосудов VEGF-B. Такой подход приводит к предотвращению накопления жира в мышцах и сердце, в результате чего клетки этих тканей сохраняют способность к ответу на инсулин.