Бронхіальна астма - це серйозне хронічне захворювання, яке може виникати з різних причин. При бронхоспазмах людина може з легкістю задихнутися, якщо йому не буде надано медичну допомогу. Звичайно ж, у кожного астматика повинен бути спеціальний інгалятор, який дозволяє купірувати симптоми, проте буває і так, що ліки під рукою немає. Якщо у вашій родині є хвора людина, ви зобов'язані знати то, як правильно надати невідкладну допомогу при нападі бронхіальної астми.

Як відрізнити напад бронхоспазмов?

Щоб навчитися надання невідкладної допомоги при нападі бронхіальної астми, необхідно спершу розібратися з тим, як відрізнити напад від звичайних симптомів захворювання. Наприклад, найчастіше бронхоспазми з'являються в нічний час доби або на світанку, коли хворий тривалий час перебуває в положення лежачи. Також спровокувати напад можуть різні алергени, якщо бронхіальна астма є алергічного типу. В останньому випадку буде досить ізолювати хворого від подразника, а також прийняти антигістамінний засіб.

Також приступу бронхоспазмов можуть супроводжувати такі симптоми:

 

 • почуття стиснення в грудній області - головний передвісник розвитку астми;
 • відчуття свербіння в носових потоках - характерний не для всіх форм хвороби;
 • млявість і занепад сил - спостерігається під час нападу і після нього;
 • важке дихання з характерними свистами під час видиху;
 • хворобливе виділення мокротиння з легких.

Якщо в період загострення симптомів людині не буде надано першу допомогу, то він може задихнутися, особливо якщо астма викликана алергією на якийсь предмет. Погіршення стану настає приблизно через пару днів після перших нападів. Хоча симптоматика може посилюватися значно швидше - все залежить від індивідуальних особливостей організму. Якщо зняти напад власними руками не виходить, негайно зверніться до найближчої лікарні або викличте швидку допомогу.

 Дитячий напад бронхіальної астми

Невідкладна долікарська допомога - це дуже важлива тема, з якої повинен бути ознайомлений кожен дорослий чоловік, в сім'ї якого є астматик. Особливо актуально це звучить в тому випадку, якщо мова йде про хвору дитину. Якщо невідкладна допомога при нападі бронхіальної астми у дітей не буде надана, то малюки можуть запросто задихнутися уві сні. Тому варто знати симптоми, за якими можна розпізнати напад у дитини:

 • постійний гавкаючий кашель з характерними свистами і виділенням мокроти;
 • підвищення артеріального тиску (буде потрібно прилад для вимірювання);
 • больові відчуття в області грудної клітини;
 • хрипи при кожному видиху і вдиху;
 • рясне потовиділення;
 • посилення задишки.
 Також в деяких випадках може спостерігатися посиніння шкірних покривів в районі губ. Найбільш небезпечним симптомом при нападі астми вважається задуха, яке може викликати брак кисню в крові. Якщо спостерігається така ознака, то дитині слід надати негайну допомогу по відновленню дихання. Також не варто забувати і про роботу серця, оскільки при нападі цей орган працює з подвійним навантаженням.

Долікарська допомога астматика

Вирішили навчитися надавати невідкладну допомогу при бронхіальній астмі? Приступ задухи може бути викликаний самими різними причинами. Тому перше, що потрібно зробити - розібратися з тим, чому захворювання дало загострення в даний момент. Особливо це стосується тих астматиків, хто має алергію на якийсь предмет (пилок, пилові кліщі, продукти харчування і так далі). Якщо в аптечці є антигістамінні препарати, то їх слід негайно дати хворому, після чого обмежити контакт людини з алергеном.

Якщо потерпілий може ходити, його також рекомендується вивести на свіже повітря, якщо ж ні - просто посадіть його недалеко від вікна і відкрийте кватирку. Необхідно посадити пацієнта з нахилом вперед, оскільки лежаче положення призводить до того, що дихальні шляхи звужуються ще сильніше. Крім того, у кожного астматика повинен бути присутнім при собі або в домашній аптечці спеціальний інгалятор з лікарським засобом (сальбутамол сульфат або інше). Обов'язково дайте пацієнту пару доз.

Алгоритм невідкладної допомоги

Щоб нашим читачам було простіше розібратися в матеріалі, ми вирішили скласти спеціальний алгоритм дій, за якими астматика слід надавати невідкладну допомогу при нападі. В описуваних діях немає нічого складного і впоратися з ними зможе навіть та людина, хто не має досвіду в медицині. Отже, алгоритм невідкладної допомоги при нападі бронхіальної астми повинен виглядати наступним чином.

 1. Дзвонимо в невідкладну допомогу і описуємо стан пацієнта, а також його вік.
 2. Виявляємо і прибираємо джерело, що спровокував напад (при наявності).
 3. Садовить хворого в зручне положення на тверду поверхню.
 4. Розстібаємо стискує одяг на грудях і забезпечуємо доступ кисню.
 5. Заспокоюємо пацієнта, щоб запобігти панічну атаку.
 6. Розглядаємо варіант використання аерозолю.

 Звичайно ж, для деяких людей подібні маніпуляції можуть здатися досить примітивними, проте саме вони дозволяють досить сильно полегшити роботу медикам, а можливо, і врятувати життя пацієнтові. Якщо ви виконаєте всі дії з алгоритму правильно, то вже через 15 хвилин стан хворого помітно покращиться. Ваше завдання - не допустити паніки, оскільки страх призводить до почастішання серцебиття і людина починає задихатися ще сильніше.

Як купируют напад в лікарні?

Задумалися над тим, як надають невідкладну допомогу при нападі бронхіальної астми в клініці? Ви здивуєтеся, але відмінність полягає лише в тому, що аерозоль застосовується тільки в самих екстрених випадках (щоб запобігти звикання до препарату). Так само, як і в описуваному алгоритмі, лікар або медсестра насамперед садовить хворого в зручне положення і знімає з нього верхній одяг. Після цього медичний працівник може дати пацієнту склянку теплої води або іншого напою, щоб запобігти розвитку паніки. Якщо напад серйозний, то без медикаментів не обійтися. У медичних установах для цього є не тільки інгалятори, а й інші способи для того, щоб активна речовина потрапила в кров хворого.

 Медикаменти проти нападу астми

Невідкладна медична допомога при нападі бронхіальної астми також включає в себе використання різних лікарських препаратів, які призначаються тільки кваліфікованим фахівцем. Невеликий список цих коштів можна знайти в списку нижче.

 1. Ін'єкції. Як правило, застосовуються у вигляді водної суспензії або розчину адреналіну. Після такого уколу м'язи помітно розслабляються, а також відбувається розширення бронхів. Однак такі препарати вкрай не рекомендуються для людей з хворим серцем.
 2. Внутрішньовенне введення кортикостероїдів. Ці гормональні речовини мають антигістамінними властивостями і знімають бронхіальну набряклість. Найчастіше призначаються алергікам, чий напад був спровокований якимось алергеном.
 3. Парокіслородной інгаляції. Даний метод дозволяє домогтися розрідження мокроти в легенях і розширення спазмів без використання будь-яких препаратів, які викликають залежність. Однак суттєвим недоліком є ​​те, що після інгаляцій пацієнт починає кашляти.

 Крім того, не варто забувати про звичайні ингаляторах, діючою речовиною в яких є сальбутамол. Подібний засіб найчастіше використовують в клініках, а до всіх інших вдаються лише в тому випадку, якщо у пацієнта виробився імунітет до лікарського засобу, або ж в тому випадку, якщо напад дуже сильний.

Ризик розвитку захворювання у дитини

Дитина схильний до ризику розвитку бронхіальної астми точно так же, як і доросла людина. Ознаки хвороби можуть почати проявлятися в будь-якому віці. Спочатку їх досить просто сплутати зі звичайною застудою або бронхітом, однак якщо у вашому роду були астматики, то слід розуміти, що це захворювання дуже часто передається у спадок.

Основною проблемою при розвитку астми у дітей є навіть не бронхоспазми, а набряк слизової оболонки, яку не вийде усунути навіть за допомогою інгалятора. Саме тому фахівці настійно не рекомендують займатися самолікуванням свою дитину. Якщо той з батьків вчасно не звернеться до лікарні, то малюкові може стати набагато гірше.

Невідкладна допомога для дітей

А як повинен виглядати алгоритм дій невідкладної допомоги при нападі бронхіальної астми у дітей? Як правило, він мало чим відрізняється від "дорослого", однак слід враховувати те, що перед вами знаходиться організм, що розвивається і потрібно звертатися з ним максимально акуратно.

 1. Садовить малюка зручніше.
 2. Даємо комбінований препарат від бронхіальної астми.
 3. Заспокоюємо малюка всіма можливими способами.
 4. Робимо дитині теплі ванночки для ніг і для рук.
 5. Забезпечуємо доступ свіжого повітря.

 Стан маленького пацієнта повинно нормалізуватися протягом півгодини. Якщо цього не відбулося, слід негайно звернутися за допомогою до медичного закладу або викликати швидку допомогу.

профілактика нападів

Щоб виключити розвиток нападів бронхіальної астми, лікарі рекомендують дотримуватися наступних порад:

 • уникайте контакту з різними алергенами, які викликають приступ;
 • щодня проводьте вологе прибирання в приміщенні з провітрюванням;
 • стежте за складом продуктів, в яких є алергени;
 • займайтеся лікарської фізкультурою;
 • відмовтеся від шкідливих звичок.

Крім того, не слід забувати відвідувати свого лікуючого лікаря хоча б раз в декілька місяців, щоб запобігти розвитку бронхіальної астми.

відеоролик

Сподіваємося, наша стаття допомогла вам розібратися в тому, як саме допомогти хворому в разі нападу бронхіальної астми. Алгоритм невідкладної допомоги також можна відшукати в невеликому відеоролику, який ми настійно рекомендуємо до перегляду всім людям, серед знайомих яких є хворі астматики. У цьому ролику є кілька пунктів, які не були включені до статті, але є дуже актуальними. Наприклад, що потрібно робити, якщо пацієнт почав втрачати свідомість через брак кисню? Вся інформація надається досить зрозуміло, багато показується на прикладі.

висновок

Астма - це дуже підступне захворювання, яке може дати про себе знати в самий невідповідний момент. Звичайно ж, будь-який астматик повинен завжди носити з собою інгалятор з лікарським засобом, однак, на жаль, багато хто нехтує цим важливим правилом. У тому випадку, якщо у вашого знайомого стався напад, а під рукою не виявилося інгалятора, не варто панікувати. Звичайні дії, описані в нашій статті, допоможуть значно полегшити стан хворого і дочекатися приїзду швидкої допомоги. Можливо, завдяки отриманим знанням вам вдасться якось врятувати життя коханої людини. Бажаємо міцного здоров'я вам і вашим близьким!

https://ukr.healthyliving-healthnetwork.com/4308876-the-attack-of-bronchial-asthma-emergency-care-an-algorithm-of-actions-and-recommendations-of-doctors