Залман Ваксман - американський мікробіолог. Відкривач стрептоміцину (1943). Лауреат Нобелівської премії з медицини (1952). Американський вчений — виходець з України ародився в с. Нові Прилуки Липовецького району  Вінницької області).

 Народився Залман Ваксман 20  (за іншими даними 22) липня 1888 року в с. Нові Прилуки Бердичівського повіту Київської губернії Російської імперії ( нині – Липовецький район Вінницької області України).

 Батьки його займалися дрібним ремісництвом. Джерелом традиційного єврейського освіти для хлопчика були Тора і Талмуд. Закінчив початкову релігійну школу у Бердичеві, екстерном склав іспити за повний курс п’ятої гімназії в Одесі (1910), закінчив агрономічний факультет Рутгерського коледжу (1915). Залман не обмежувався тільки самоосвітою, але і організував школу для бідних дітей, був активним учасником молодіжної групи опору антисемітизму. Мрією молодого Залмана було отримання університетської освіти. Згідно з існуючими законами, для євреїв вступ до університету було можливим тільки після закінчення гімназії із золотою або срібною медаллю. Батьки всіляко підтримували сина, найняли йому вчителів, але здобути вищу освіту в царській Росії Ваксман так і не зміг, і тоді юнак приймає рішення емігрувати в США. 1 1918 р. вступає до Каліфорнійського університету .
  Поселившись в Нью-Джерсі, поряд з дядьком-фермером, він відразу ж після приїзду почав працювати. А незабаром доля його звела з іммігрантом з Росії Я. Ліцманом, який був директором агротехнічної експериментальної лабораторії. Залман поділився з ним думками про освіту і за його моральної і матеріальної підтримки успішно закінчив університет. Будучи ще студентом, Залман сконцентрував свою увагу на вивченні властивостей деяких мікроорганізмів і грибків, що мешкають в грунті. Цій проблемі він присвятив своє перше наукове повідомлення. Вивчаючи властивості цих мікроорганізмів, Ваксман відкрив протимікробні речовини і вперше ввів у науковий обіг термін «антибіотик» (що може пригнічувати життєздатність мікроорганізмів). Продовживши освіту, Ваксман отримав ще й спеціальність мікробіолога.
  Пройшовши нелегкий шлях, переїжджаючи з одного штату в інший, він в 30-річному віці отримав вчений ступінь, а через два роки - посаду професора в університеті штату Каліфорнія. Ставши професором, Залман повністю присвятив себе науковій роботі. Він володів винятковою здатністю залучати до своїх досліджень не лише штатних співробітників, а й велика кількість волонтерів з студентства. У 1943 році професор Ваксман виділив протитуберкульозний антибіотик стрептоміцин, ознаменувавши початок нової ери успішного лікування дуже поширеного і важкого захворювання, як в США, так і в усьому світі. Особливо ефективним цей препарат виявився при важких формах туберкульозу легенів і туберкульозному менінгіті. У 1952 році З.Ваксман був удостоєний Нобелівської премії в області фізіології і медицини.
  Клінічні випробування стрептоміцину проводилися у всесвітньо відомому госпіталі братів Мейо. Як виявилося, стрептоміцин довів свою високу ефективність і при інших важких захворюваннях - туляремії, бактеріальному менінгіті, ендокардиті, пієлонефриті. Не можна не відзначити велику роль антибактеріальних препаратів, створених професором Залманом Ваксманом, для лікування поранених під час Другої світової війни. Гроші, виручені від реалізації стрептоміцину, були використані для відкриття Інституту мікробіології.Основною метою інституту було створення нових антибіотиків, з чим він досить успішно справлявся. Тут професор пропрацював до виходу на академічну пенсію в 1958 році.
   Поряд з науковими дослідженнями, професор Ваксман продовжував постійну співпрацю з агротехнічними фірмами США. Ним опубліковані дві фундаментальні роботи з проблеми вивчення властивостей мікробів і грибків грунту як джерела антибактеріальних препаратів Наш земляк заснував нову науку – мікробіологію ґрунту. Він також відпрацював загальну технологію створення антибіотиків, успішно боровся з пошкодженням пліснявою точних приборів, винайшов мікробіологічні засоби боротьби з обростанням днищ морських суден. Перу Ваксмана належать капітальні доробки «Антагонізм мікробів і антибіотичні речовини», «Мікробіологія ґрунту в 1924 році», «Ферменти», «Ґрунт і мікроб», «Спроба синтезу і аналізу», «Моє життя з мікробами», «Перемога над туберкульозом». Всього він написав близько 30 книг і понад 400 наукових праць, серед яких 18 монографій. Частину гонорарів за свої відкриття вчений пожертвував Фонду підтримки дослідницьких робіт в галузі мікробіології.  Ваксман  увійшов до переліку 100 найбільш видатних діячів людства.

 Ім’я нашого земляка присвоєно Інституту мікробіології при Рутгерському університеті. У м. Вінниці створено Благодійний фонд ім. З. А. Ваксмана (2003), тут пройшла міжнародна конференція, присвячена видатному вченому (2003).

 На малій батьківщині, в с. Нова Прилука встановлено пам’ятну стелу видатному земляку, його ім’я рішенням сільради присвоєно одній з вулиць.

 Список літератури:

КНИГИ

 1. Зелман Абрахам Ваксман: (до 115-ї річниці з дня народження) : научное издание / Вінниц.нац.мед.ун-т ім.М.І.Пирогова. Наук.б-ка ; Укл. Л.І. Шпукал, Н.М. Струтинська. - Вінниця : [б. и.], 2003. - 12 с. - Б.ц.
 2. Земля Подільська викохала Нобелівського лауреата : монография / В. Лазаренко. - Вінниця : Поділля-2000, 2003. - 92 с : фото. - (Бібліотека "Правозахисника").

СТАТТІ

 1. Зельман Абрахам Ваксман - наш великий соотечественник // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2013. - №  -  С. 117-121
 2. Камро Дж.(мл) "Жемчужное" зерно: История стрептомицина. От Ваксмана к Ваксману / Дж.(мл) Камро // Пульмонология. - 2006. - N3. -  С. 62-69
 3. Кушнєрова М. О. Зельман Ваксман - видатний вчений, якому світ завдячує за відкриття стрептоміцину / М. О. Кушнєрова // Український пульмонологічний журнал. - 2013. - № 2. -  С. 67-71
 4. Пухлик Б. М. Украинские корни великой истории: Зельман Абрахам Ваксман, первооткрыватель стрептомицина / Б. М. Пухлик // Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. - 2013. - № 6. -  С. 65-66
 5. Пухлик Б.М. Зельман Абрахам Ваксман - наш соотечественник / Б.М. Пухлик, В.А. Кучер, Ю.М. Мостовий // Український пульмонологічний журнал. - 2003. - №2. -  С. 325
 6. Пухлик С.М. З. А. Ваксман - великий микробиолог ХХ века. К 60-летию применения стрептомицина / С.М. Пухлик, М.А. Варешкина // Одеський медичний журнал : Наук.-практ.журн. / МОЗ України. Одес. держ. мед. ун-т. - Одеса, 2006. - N1. -  С. 100-104
 7. Ротар Д. В. Зельман Абрахам Ваксман - великий вчений та один з найвидатніших благодійників людства / Д. В. Ротар // Актуальная инфектология. - Донецк, 2015. - N 3. -  С. 75-78
 8. Ходош Э.М. Памяти Зельмана Ваксмана (Selman Waksman): черта оседлости, личность и открытие стрептомицина / Э. М. Ходош, G. Gyrariy, Е. Э. Ходош // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія : Журн. для лікаря-практ. / ТОВ "Вид. дім "Здоров’я України". - К. : ТОВ "Медіа-Агентство "Інфомедіа"", 2010. - № 9/10. -  С. 51-55
 9. Роговий, О. Зельман Абрахам Ваксман - єдиний з Вінничан лауреат Нобелівської премії : до 115-річчя з дня народження земляка липовецький краєзнавець уточнює його місце і дату / О. Роговий // Хочу все знати. - 2003. - №26. - С. 5.
 10. Роговий, О. Нобеліант з Вінниччини / О. Роговий // Вінниччина. - 2013. - № 62. - С. 10.
 11. Сегеда, Ю. Ювілеї та згадки про Ваксмана / Ю. Сегеда // Вінниччина. - 2013. - № 57. - С. 9.