Ця концепція пропонує впровадити повністю нову систему доступу до лікарської професії. До 2024 року всі українські лікарі мають інтегруватись у міжнародну лікарську спільноту з належним рівнем знань і професійних навичок.

 Ситуація сьогодні

Сьогодні діє система атестації, яка підтверджує стаж, але не професіоналізм і не якість роботи. Держава має монополію на послуги з підвищення кваліфікації.

В той самий час, фактично відсутній дієвий механізм персональної відповідальності перед пацієнтом за якість наданої медичної допомоги.

Що зміниться:

Для студентів.

Вже введено прохідний бал 150 за обов’язкові предмети як для студентів-бюджетників, так і для студентів-контрактників. Бюджетні місця будуть розподілятися серед найбільш сильних абітурієнтів в ті медичні виші, які вони обрали.

Глобально в системі медичної освіти очікуються три зміни:

  • Студентів очікує Єдиний державний кваліфікаційний іспит, де будуть оцінювати теоретичну та практичну складову.
  • При проходженні резидентури кандидат складатиме іспит «Крок-3», за результатами якого можна отримати право на обмежену ліцензію та продовжувати навчання в лікарській резидентурі;

Для лікарів, які вже практикують.

Перехідний період триватиме 5 років: 2020-2024. Лікарі складатимуть спеціальний ліцензійний іспит. Ліцензію потрібно підтверджувати кожні три роки. При підтвердженні ліцензії враховуватиметься особисте освітнє портфоліо та історія медичної практики. У випадку недбалості чи суттєвих помилок лікаря, ліцензію може бути призупинено або анульовано.

  • Передатестаційні цикли скасовуються. Лікарю надається право обирати, де вчитися і які курси обирати. Система нарахування балів змінюється
 — буде зараховуватися як формальна, так і неформальна освіта та  самоосвіта,. Система атестації буде діяти до 2020 року.
  • Лікарям, які вже практикують, буде надано перехідний п’ятирічний період для підготовки і складання іспиту (рівень складності якого є меншим, ніж «Крок 3») та три спроби складання такого іспиту протягом цього періоду.
  • Практикуючи лікарі, які з трьох спроб не зможуть скласти іспит для отримання індивідуальної ліцензії будуть позбавлені можливості вести медичну практику. Для відновлення права та отримання ліцензії лікарю доведеться на загальних підставах повторно пройти навчання в інтернатурі та скласти іспит «Крок-3».

Постанова Уряду, що впроваджує це, вже прийнята, розробляються нормативно-правові акти МОЗ України.

Також Україна визнає ліцензії країн ЄС, США, Ізраїлю, Канади, Японії.

Ліцензійна рада

Органом, що видає ліцензії стане Ліцензійна рада з 30 обраних лікарів. Можливе залучення до складу Ліцензійної ради іноземних експертів.