Щорічно 4 лютого у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби проти раку, проголошений Міжнародним союзом проти раку (UICC). Цей день дає можливість підвищити інформованість про рак та підкреслити важливі аспекти, які можуть привести до позитивних змін на індивідуальному, суспільному та політичному рівнях. Профілактика раку і підвищення якості життя пацієнтів з раковими захворюваннями періодично стають темами цього міжнародного дня.
      Мета цього міжнародного дня – акцентувати увагу громадськості на цій глобальній проблемі, підвищити обізнаність населення про рак, як одне із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернути увагу до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, нагадати про те, наскільки небезпечні і поширені зараз онкологічні захворювання. Адже рак є однією з провідних причин смерті в усьому світі. У Європейському регіоні ВООЗ смертність від раку стоїть на другому місці (20%) після смертності від серцево-судинних хвороб.
     Згідно з офіційними статистичними даними, у 2012 році у світі на рак захворіло 14 млн. чоловік та 8,2 мільйони людей померли від раку. Очікується, що в найближчі 20 років кількість випадків захворювань на рак виросте приблизно на 70%.

     Проблема раку є надзвичайно важливою для охорони здоров'я України, адже актуальність визначається стійким зростанням ураження населення, важкістю своєчасної діагностики, значною вартістю і складністю лікування, високим рівнем інвалідизації і летальності хворих. Рак, як причина смерті, займає друге місце в структурі смертності населення України. Щороку в Україні реєструють приблизно 170 тисяч нових випадків онкозахворювань. У Вінницькій області за рік реєструється до 6000 тисяч (у 2014 році 5957 випадків) первинних випадків злоякісних новоутворень.
      У 2015 році, Всесвітній день боротьби проти раку проходить під девізом «Це нам під силу». Для досягнення позитивних результатів, міжнародне співтовариство наголошує на необхідності сконцентрувати основну увагу на таких основних напрямах роботи, як:
1. вибір здорового способу життя;
2. рання діагностика;
3. якість життя;
4. лікування для всіх.
      Боротьба з онкологічними захворюваннями є складною соціальною проблемою, однак, як підтверджує медицина, вплинути на зменшення захворюваності та смертності від раку можна. 30-40% ракових захворювань можна запобігти, і одну третину раку можна вилікувати. Деякі з найпоширеніших типів раку, такі як рак молочної залози, рак шийки матки й рак товстої кишки, мають високі показники ефективності лікування за умови їхнього раннього виявлення й лікування відповідно до сучасної практики.
     Виявлення раку на ранній стадії і його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у хворих. Особливе значення в ранній діагностиці раку відіграють скринінгові програми, що дозволяють визначати пухлини в початкових стадіях зростання. Важливе значення має інформованість населення про виліковність раку, усвідомлення того, що рак - це не вирок. У разі вчасного звертання по медичну допомогу до онкологічної установи є можливість повноцінного і якісного життя хворих раком після проведення адекватного лікування і реабілітації.
    Проте боротьба з раком не може бути ефективною лише завдяки зусиллями медиків. Важливість та гостроту цієї проблеми має усвідомлювати не лише медична спільнота, а й самі пацієнти. Кожній людині необхідно пам’ятати, що лікуванню максимально ефективно підлягають лише ті хвороби, котрі виявлені своєчасно, на ранніх стадіях. А ще краще їх виникнення попереджати.
     Більше 30% випадків захворювання раком можна запобігти шляхом зміни або усунення основних факторів ризику:
Ø вживання тютюну;
Ø зайва вага або ожиріння;
Ø нездорове харчування при вживанні в їжу недостатньої кількості фруктів і овочів;
Ø відсутність фізичної активності;
Ø вживання алкоголю;
Ø передачу статевим шляхом інфекцію HPV і HBV;
Ø забруднення повітря у містах;
Ø задимленість приміщень в результаті використання в будинках твердих видів палива.
     Вживання тютюну є найзначнішим окремим чинником ризику розвитку раку, який призводить до більш ніж 20% глобальних випадків смерті від раку і приблизно 70% глобальних випадків смерті від раку легенів.
Однією з проблем онкологічної допомоги є значний рівень занедбаності випадків раку. Часто це зумовлено відсутністю настороженості населення до онкозахворювань та прийомів самообстеження, нехтуванням профілактичними оглядами, запізнілим виявленням хвороби, а також недостатньою обізнаністю про можливості профілактики та ведення здорового способу життя.
     Пам’ятайте! Рак – це не вирок. Близько 40% захворювань на онкологічну патологію можна попередити. Запорукою цього є активний та здоровий спосіб життя, правильне харчування, відмова від тютюнокуріння та надмірного вживання алкоголю, своєчасне проходження медичних обстежень.

Прес-служба Департаменту охорони здоров’я та курортів
Вінницької ОДА

   http://www.vin.gov.ua/web/upravlinnya/web_upr_zdor.nsf/web_alldocs/DocTDKJ2

  http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20150204_a.html