У зв'язку зі зростанням кількості захворювань цукровим діабетом у світі та в Україні (тільки в санаторіях СКК «Моршинкурорт» щороку лікується від 1300 до 1500 хворих цукровим діабетом), гостро постало питання надання висококваліфікованої медичної допомоги таким людям та лікування цукрового діабету природними методами в санаторно-курортних умовах. З цією метою на базі санаторію Черемош створено спеціалізоване Реабілітаційне відділення для лікування дорослих і дітей у супроводі батьків, хворих на цукровий діабет, яке і відповідає таким вимогам.    У Відділенні для лікування цукрового діабету працюють досвідчені лікарі-ендокринологи.
   Покази для лікування цукрового діабету у санаторії Черемош, Моршин:
   -  Цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний) середньої важкості у стадії компенсації;
   -  Цукровий діабет 2 типу (інсулінонезалежний) легка форма і середньої важкості в стадії компенсації;
   -  Хворі з порушенням толерантності до глюкози і дисметаболічним синдромом;

 Протипокази до лікування цукрового діабету у санаторії Черемош, Моршин:
    - Цукровий діабет 1 або 2 типу у стадії декомпенсації (високий рівень цукру в крові, часті гіпоглікемічні або гіперглікемічні стани, кето ацидоз, важкі ускладнення діабету: діабетична стопа, важка нефропатія)
    -  Усі загальноприйняті протипокази до санаторно-курортного лікування.
    У комплексі лікувально-оздоровчих заходів при цукровому діабеті велике значення має саме санаторно-курортне лікування, в процесі якого різноманітні фізичні чинники (мінеральна вода, бальнеологічні процедури, озокерито- та грязелікування, кліматотерапія, лікувальна фізкультура та ін.) стимулюють захисно-пристосувальні сили організму, підвищують функціональну ефективність нейрогуморальних систем.
     Для більш ефективної роботи цього відділення було впроваджено нові методики:
- визначення глікозильованого гемоглобіну;
- визначення С-пептиду;
- мінерально-вуглекислі ванни;
- вихрові ванни для рук і для ніг;
    У відділенні для лікування цукрового діабету СКК «Моршинкурорт» використовують такі методи діагностики:
   - аналіз крові і сечі на цукор
   - визначення глікозильованого гемоглобіну
   - визначення C-пептида
   - електрокардіографія
   - біохімічний аналіз крові
   - загальний аналіз крові , сечі
   - консультації : хірурга , окуліста , невропатолога
   - ультразвукове обстеження печінки , жовчового міхура , підшлункової залози, нирок
   - інші методи обстеження за показами.
    Одним із головних факторів санаторно-курортного лікування при цукровому діабеті в Моршині є застосування мінеральних вод моршинських джерел. Мінеральна вода джерел № 1 (сульфатно-хлоридно-магнієво-натрієва) і №6 (хлоридно-сульфатно-калієво-магнієво-натрієва) позитивно впливає на стан холесекреторної та білковосинтезуючої функції печінки, зменшує прояви цитолізу, покращує глікогеноутворювальну функцію печінки, гальмує глюконеогенезу, підвищує поглинання кисню і виділення вуглекислоти, проникливість тканин для глюкози, таким чином зменшуючи інсулінорезистентність.
    Наявність у мінеральних водах мікроелементів міді, цинку, заліза ,алюмінію, титану, кобальту позитивно впливає на інсулярний апарат підшлункової залози .
    Ультрапрісна вода джерела Божої Матері (№ 4) підвищує лужний резерв організму, запобігає нагромадженню недоокислених продуктів, розвитку кетоацидозу.
     Хороший ефект дає застосування мінеральної води моршинських джерел у вигляді ванн. Вони сприяють підвищенню захисно-відновних механізмів, тренування адаптаційних можливостей, відновлення порушень функцій організму шляхом впливу на обмінні процеси, функції вегетативної нервової та ендокринної систем, регуляторні центри нервової системи. Вуглекислі ванни, завдяки наявності двоокису вуглецю, мають активний вплив на нормалізацію кровообігу. Загальновихреві мінеральні ванни дають добрий ефект при полінейропатіях .
    В результаті у хворих на цукровий діабет покращуються процеси компенсації захворювання, зникають мікроциркулярні розлади, , що сприятливо впливає на перебіг діабетичних агніонейропатій, супутніх серцево-судинних та інших захворювань. Також давно помічено, що на зниження рівня цукру в крові впливають фізичні навантаження, які спричиняють швидкий вплив на рівень глюкози в крові та більш тривалу дію на тканинну чутливість до інсуліну. Цим забезпечує відпочивальників курорту Лікувальна фізкультура. Повторювані фізичні навантаження під час ЛФК спричиняють підвищення толерантності до глюкози при інсулінонезалежному діабеті і зниження потреби в інсуліні.
     Під впливом комплексу лікувальних факторів у 87% хворих значно знизився рівень цукру крові на 4-5 ммоль/л , у 15 % – на 2-3 ммоль/л. У 78% зникли , а у 10% значно зменшилися болі у нижніх кінцівках .
У комплекс санаторно-курортного лікування входять :
   - Внутрішній прийом мінеральної води джерела № 6 (сульфатно-хлоридної натрієво-калієво-магнієвої ), джерела № 4 (гідрокарбонатно-кальцієвої )
   - Бальнеотерапія (ванни: мінеральні, мінерально-хвойні, вихрові, шалфейні, йодо-бромні, вуглекислі, гідропатія: циркулярний, висхідний, гідролазерний душі, душ Шарко, підводний душ-масаж, зрошення кишківника мінеральною водою, гідромасаж ясен)
    - Грязелікування
    - Озокеритолікування
  - Фізіотерапевтичні процедури (електрофорез нікотинової кислоти, тіосульфату натрію, д'арсонвалізація нижніх кінцівок (при мікроангіопатіях), лазеротерапія на кисті рук, черезшкірне лазерне опромінення крові, магнітотерапія, ультразвукова і лазеротерапія на місця ліподистрофії і ін.).
   - Дієтотерапія, побудована на принципі дотримання нормальної за енергетичною цінністю дієти, з обмеженням насичених жирів, холестерину і легкозасвоюваних вуглеводів .
    - Лікувальна фізкультура . Масаж.
    - Нетрадиційні методи лікування (синглентно-киснева терапія, психотерапія, голкорефлексотерапія).
    - Корекція інсулінотерапії і призначення інших цукрознижувальних препаратів з придбанням їх в аптечній мережі за власні кошти, медикаментозне лікування гіпертонічної хвороби, порушень ритму, ангіопатій, полінейропатій (в/венні вливання розчинів Берлітіону і ін.).
      Важливим принципом санаторно-курортного лікування є комплексність, яка передбачає не тільки використання різних природних лікувальних чинників у поєднанні з дієтотерапією та фізіотерапевтичними методами, а й терапію, спрямовану на нормалізацію маси тіла, корекцію різних проявів діабетичних ангіонейропатій і супровідних захворювань: ускладнень цукрового діабету, захворювань органів травлення, ЛОР-захворювань, гінекологічних і урологічних захворювань, захворювань опорно-рухового апарату.
     Унікальність лікування цукрового діабету в СКК «Моршинкурорт» полягає і в тому, що тут проводиться не тільки пасивне лікування – відпочивальник сам активно залучається до свого оздоровлення. Для цього проводяться заняття у Школі для хворих цукровим діабетом, які допомагають клієнтам з розумінням підходити до лікування, співпрацювати з лікарем.
http://www.morshynkurort.net/ua/spetsviddilennya/diabet/