Захворювання органів кровообігу виходять сьогодні на лідируючі позиції, тому все більша значення набувають лікарські засоби, здатні попередити або полегшити їх перебіг. Одним з таких лікарських препаратів є пентоксифілін.

    У чому полягає дія пентоксифіліну

  Пентоксифілін є ангіопротектором, тобто позитивно впливає на стан кровоносних судин. Основне його дія полягає в тому, що він покращує мікроциркуляцію крові в дрібних кровоносних судинах. Відбувається це за рахунок того, що пентоксифілін знижує в’язкість крові, збільшуючи її плинність, попереджаючи склеювання (агрегацію) еритроцитів і тромбоцитів. Ця властивість препарату попереджає тромбоутворення, але збільшує ризик крововиливів та кровотеч.

   Кровоносні судини під дією пентоксифіліну злегка розширюються, що ще більше посилює його попередні ефекти. Розширені коронарні артерії доставляють до серцевого м’яза більше кисню. Це викликає збільшення ударного об’єму крові без збільшення частоти серцевих скорочень — серце починає скорочуватися більш сильно і рідко.

   Краще забезпечується кров’ю і головний мозок — орган, який не може довго існувати в умовах дефіциту кисню. Це сприяє попередженню порушень мозкового кровообігу, в тому числі ішемічних інсультів.

   Поліпшення кровообігу в області легенів сприяє кращому насиченню артеріальної крові киснем і більш активної роботи дихальних м’язів — це покращує перебіг захворювань бронхо-легеневої системи, пов’язаних з обструктивними (порушенням прохідності) змінами бронхів.

    Кому необхідний прийом пентоксифіліну

   Застосовують пентоксифілін при різних захворюваннях судин. Наприклад, при порушеннях мозкового кровообігу, пов’язаних з атеросклерозом. У цьому випадку пентоксифілін здатний значно поліпшити кровопостачання головного мозку і попередити розвиток ішемічного (пов’язаного зі спазмом судин) інсульту. Геморагічний ж інсульт (який виник внаслідок розриву кровоносної судини), навпаки, є протипоказанням для застосування пентоксифіліну, так як може посилити перебіг захворювання.

   Призначають пентоксифілін та при ішемічній хворобі серця, що розвинулася на тлі атеросклерозу, в тому числі під час відновлювального періоду інфаркту міокарда. Але і тут необхідна обережність: при свіжому інфаркті міокарда і низькому артеріальному тиску цей препарат протипоказаний.

   Порушення прохідності периферичних судин, яке виникає при цукровому діабеті та атеросклерозі, також є показанням для призначення пентоксифіліну.

  Пентоксифілін призначають при порушенні кровообігу в сітківці або в судинній оболонці ока, але в тому випадку, якщо в оці є ознаки крововиливу, пентоксифілін протипоказаний. Не менш затребуваний пентоксифілін і в ЛОР-практиці. Його застосовують, наприклад, при приглухуватості, що розвинулась внаслідок судинних порушень.

   Нарешті, пентоксифілін може поліпшити перебіг хронічних бронхітів та бронхіальної астми — внаслідок поліпшення кровопостачання цих органів і відновлення нормальної роботи дихальних м’язів.

   В урології пентоксифілін застосовується при лікуванні імпотенції, що виникла на тлі порушення кровообігу статевих органів.

   Які порушення можуть виникати на фоні лікування пентоксифіліном

  На тлі лікування пентоксифіліном можуть виникати такі неприємні явища, як головні болі, запаморочення, тривожність, занепокоєння, судоми, сухість у роті, порушення апетиту, порушення рухової активності кишечника і жовчовивідних шляхів (останнє може призводити до застою жовчі, холециститу і навіть до гепатитів), серцебиття, зниження артеріального тиску, порушення серцевого ритму, зменшення числа еритроцитів (анемія), лейкоцитів (зниження імунітету), тромбоцитів (підвищена кровоточивість), порушення зору, алергічні реакції.

   При передозуванні пентоксифіліну всі ці явища значно посилюються, що може призводити до важкого стану хворого. Тому при передозуванні слід негайно викликати швидку допомогу.

   Кому не варто призначати пентоксифілін

  Пентоксифілін не призначають при його індивідуальної нестерпності, вагітним жінкам, годуючим матерям, при свіжому інфаркті міокарда, при геморагічному інсульті, крововиливах у сітківку ока, низькому артеріальному тиску. Для внутрішньовенного введення пентоксифіліну протипоказанням є виражений атеросклероз артерій, що несуть кров до серцевого м’яза і до головного мозку.

  Пентоксифілін не можна приймати без призначення лікаря.

Галина Романенко

http://a-yak.com/pentoksifilin-dlya-likuvannya-organiv-krovoobigu/