Біомаркери хвороби Альцгеймера можуть проявитися у мозку генетично схильних до неї людей більше ніж за 20 років до появи перших явних симптомів захворювання, виявили американські вчені.Дослідження проводилося на прикладі групи молодих колумбійців - носіїв генетичної мутації, пов'язаної із ранньою деменцією.

   Із 44 учасників дослідження, вік яких коливався від 18 до 26 років, 20 були носіями мутації PSEN1 E280A, через яку у членів їхньої сім'ї хвороба Альцгеймера проявлялася у віці близько 40 років, тоді як у середньому цей вік становить близько 75 років. До другої групи увійшли люди, у яких така мутація генів була відсутня. Під час дослідження вчені вивчили стан тканин та функціонування головного мозку учасників експерименту. Також були перевірені їхні когнітивні здібності і досліджено склад спинномозкової рідини.

   У підсумку вчені з'ясували, що хоча обидві групи практично не відрізнялися за рівнем когнітивних здібностей або за результатами нейропсихологічних тестів, у молодих людей із першої групи були виявлені значущі відмінності у функціонуванні деяких областей мозку, а також зменшення кількості сірої речовини у його тім'яній долі.

   Також викликав настороженість у дослідників склад спинномозкової рідини та плазми крові учасників першої групи. У них була зафіксована вища, ніж у людей без генетичної схильності до ранньої деменції, концентрація білка бета-амілоїду, що характерно для хвороби Альцгеймера. Вчені заявляють, що накопичення цього білка у нейронах головного мозку і зумовлює розвиток симптомів хвороби.

  За словами одного з авторів роботи доктора Еріка Реймана з Banner Alzheimer's Institute (штат Арізона), результати дослідження свідчать про те, що зміни в головному мозку починаються задовго до клінічних проявів хвороби Альцгеймера. Це буде враховуватися під час пошуку ефективної терапії.

   Професор Нік Фокс з інституту неврології при Лондонському університетському коледжі, коментуючи отримані дані, підкреслив, що деякі з його пацієнтів до часу госпіталізації з вираженими симптомами хвороби Альцгеймера вже втрачають до п'ятої частини обсягу деяких областей мозку, тому рання діагностика буде мати велике значення, коли ліки від деменції буде, нарешті, знайдено.    Раніше вчені заявили, що проблеми зі сном можуть бути провісниками хвороби Альцгеймера, якщо результати нового дослідження, проведеного на мишах, застосовні і щодо людей.

http://ua.korrespondent.net/tech/science/1420352-biomarkeri-hvorobi-alcgejmera-mozhut-proyavitisya-priblizno-za-20-rokiv-do-pershih-simptomiv