Термін алергія досить відомий не лише лікарям, але і багатьом людям, які не мають відношення до медицини. Ось одне з його визначень: алергія - стан підвищеної чутливості організму до якого-небудь речовини, що супроводжується ушкодженням тканин і розвитком специфічного запалення. Те, що алергія супроводжується запальними явищами відомо практично всім. Однак, не всі знають, які речовини можуть запускати алергічну реакцію. Для того, щоб вона відбулася, потрібен алерген. Без нього розвиток алергічного запалення неможливо. Що ж таке алергени?

    Алергени - речовини, що викликають стан сенсибілізації (гіперчутливості) організму і алергічні реакції. Алергени, також як і інші чужорідні частинки, при попаданні в організм викликають відповідну реакцію з боку імунної системи, однак ця реакція неадекватна і тягне за собою запальні явища. Алергенами в першу чергу є чужорідні білки, ліпіди, мукополісахариди тваринного або рослинного походження, сполуки небілкової природи і деякі низькомолекулярні речовини - так звані гаптены (хімічні, лікарські), набувають властивості алергену після взаємодії з білками крові або тканин людини.
    Переважна більшість алергічних реакцій викликається экзоаллергенами, тобто алергенами, які надходять в організм з навколишнього середовища. Вони присутні всюди, ми зустрічаємося з ними вдома, на роботі, на вулиці. До екзоалергенів можна віднести:
  Пилкові алергени : пилок дерев: берези, вільхи, ліщини, дуба та ін, пилок різних трав: райграсу, лисохвосту, овсяниці, кропиви, лободи, амброзії, полину та ін
 Епідермальні алергени : лупа, слина і шерсть тварин: собаки, кішки, кроля, коні та ін, пір'я і пух птахів і ряд інших продуктів життєдіяльності тварин, мікроскопічні кліщі роду Dermatophagoides pteronissinus і Dermatophagoides farinae.
 Побутові алергени : домашній пил, що представляє собою мозаїку з різних складових, бібліотечний пил.
 Лікарські алергени : лікарські препарати, а також їхні метаболіти.
 Інсектні алергени : отрута і частинки тіла бджіл, ос, шершнів, комарів, кліщів комірних, дафнії та ін
 Харчові алергени : горіхи, яблука, риба, куряче яйце і ін.
 Хімічні алергени : солі платини, нікель, хром, а також високомолекулярні сполуки (полімери, лаки, фарби).
 Інфекційні алергени : мікроорганізми, частки бактерій, вірусів, грибів та продуктів їх життєдіяльності, вакцини.
 Паразитарні алергени : збудники паразитарних інфекцій.
     Алерген може потрапляти в організм різними шляхами: через кров (при ужалении комахами, введення лікарських препаратів тощо), за допомогою інгаляції (т. е. при вдиханні), ентерально (через шлунково-кишковий тракт), через поверхню шкіри і слизові. Однак, для того, щоб викликати реакцію алерген повинен потрапити в організм людини, що страждає підвищеною чутливістю саме до цього алергену.
     Існують також ендоалергени, тобто алергени, які утворюються в організмі і являють собою власні, але видозмінені білки. Эндоаллергенами можуть стати: елементи фізіологічно ізольованих тканин (кришталик, щитовидна залоза, яєчка, нервова тканина) при порушенні цілісності бар'єрів, а також тканини, пошкоджені інфекційними агентами, термічними факторами, радіацією.
    При первинному попаданні алергену в організм формується стан підвищеної чутливості до нього, що позначається терміном сенсибілізація (лат. sensibilis - чутливий). Суть сенсибілізації полягає в тому, що імунна система, розпізнаючи структуру алергену, утворює особливий клас алергічних антитіл і специфічних імунних клітин. І антитіла і клітини при цьому "налаштовані" на контакт з конкретним алергеном. Треба відзначити той факт, що у багатьох випадках людина, що страждає алергією, має підвищену чутливість (сенсибілізацію) не до однієї, а до багатьох алергенів.
    При повторному попаданні алергену відбувається його взаємодія з антитілами і клітинами, що в кінцевому підсумку призводить до розвитку алергічного запалення. При цьому реакція може бути як негайного типу, тобто розвиватися досить швидко (іноді протягом перших секунд), так і уповільненого типу (через кілька годин і навіть діб). Взаємодія алергену з антитілами і специфічними клітинами призводить до викиду великої кількості речовин (медіаторів), які сприяють розвитку запалення - набряк, почервоніння, свербіння і т. д. Одним з найбільш активних медіаторів, що викликають всі ці симптоми є гістамін, тому застосування антигістамінних препаратів у гострому періоді є настільки ефективним. В даний час з'являються все нові антигістамінні препарати, що запобігають розвиток алергічної запальної реакції.
     Алерген є обов'язковим і невід'ємним компонентом, які беруть участь у розвитку алергічної реакції. Тому для того, щоб лікування алергії було максимально успішним, алерголог, як правило, рекомендує пацієнту дотримуватися умови елімінації (тобто припинення контакту з алергеном). Щодо экзоаллергенов подібні міри цілком здійсненні. Для людей, які страждають алергією до пилку рослин, протипоказані поїздки в заміську зону у період активного цвітіння. Можна також рекомендувати змінити на період цвітіння зону проживання. Заборонено застосування косметичних та лікарських засобів, що містять екстракти рослин, вживання в їжу деяких продуктів, що викликають перехресні алергічні реакції. Сувора дієта також призначається пацієнтам з істинною харчовою алергією. Пацієнтам з лікарською алергією забороняється використання відповідних медичних препаратів і їх аналогів.
    Людям з побутовою формою алергії призначають цілий перелік заходів по догляду за житлом, мета яких звести до мінімуму контакт з домашньою і бібліотечної пилом. Пацієнтам з епідермальної алергії не рекомендують тримати в будинку тварин, а також займатися трудовою діяльністю, пов'язаною з доглядом за тваринами. При наявності алергії до хімічних речовин рекомендовано максимально утримуватися від контакту з ними. Що ж стосується інфекційних та паразитарних алергенів, то основне завдання лікаря і пацієнта - профілактика, а також своєчасне і адекватне лікування всіх вогнищ інфекції та паразитарних захворювань. При наявності грибкової сенсибілізації не показане перебування в сирих приміщеннях і контакт з прелым сіном і травою, крім цього лікар рекомендує дотримання певної дієти. Повністю позбавитися від впливу экзоаллергенов неможливо, однак звести контакт з ними до мінімуму вкрай необхідно.
     В лікуванні і діагностиці цілого ряду алергічних захворювань використовуються препарати на основі алергенів. За допомогою діагностичних форм алергенів в спеціалізованих кабінетах і стаціонарах проводяться провокаційні тести для виявлення "винуватця". Тестування базується на безпосередній оцінці реакції, що виникає при нанесенні розчиненого алергену на шкіру, слизову або при введенні інгаляційно.
     Крім цього, існує ефективний метод лікування деяких алергічних захворювань, зумовлених підвищеною чутливістю до алергенів домашнього пилу, вовни тварин, пилку, тіла та отрути перетинчастокрилих (осам, бджолам), особливими лікувальними формами алергенів. Введення цих препаратів проводиться лікарем-фахівцем за певною схемою і за суворими показаннями. При цьому організм пацієнта "вчиться" адекватно реагувати на той чи інший алерген. Цей метод називається алерген-специфічна імунотерапія та за 100 років застосування він добре себе зарекомендував.
    Алергени - це те, що завжди було і буде присутня в житті людини, що страждає алергією. Однак від того, як побудувати з ними свої взаємини, буде залежати ефективність лікування та якість вашого життя!