Алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ) - це єдиний метод лікування алергічних захворювань, що впливає на всі ланки алергічного процесу. АСІТ вважається єдиним методом, який впливає на імунологічну стадію алергічної реакції і може принципово змінити стан чутливості хворого до алергенів, є метод алерген-специфічної імунотерапії. Метод дозволяє розвинути толерантність до конкретного алергену, тобто «привчити» організм не реагувати на нього.

    Специфічна імунотерапія, проведена суворо за показаннями та з урахуванням всіх протипоказань, може зменшити ступінь тяжкості хвороби, знижує потребу в застосуванні протиалергічних засобів, попередити трансформацію більш легких клінічних проявів алергії у важкі захворювання (наприклад, перехід алергічного риніту в бронхіальну астму), запобігає сенсибілізації організму до нових алергенів. Специфічна імунотерапія може проводитися одним алергеном або сумішшю алергенів, споріднених за своєю антигенною структурою. Клінічні дослідження, проведені в США, показали, що СІТ ефективна у 85% пацієнтів, що страждають респіраторної алергією, і у 95% пацієнтів з анафилактическими реакціями на антигени жалких комах.

   Вперше специфічну імунотерапію використовували в клінічній практиці для лікування хворих на алергію в 1911 році Noon і Freeman. З тих пір цей спосіб лікування успішно використовується при алергічних риноконъюнктивитах, алергічній астмі, атопічному дерматиті, тобто при IgE-опосередкованих захворюваннях. У нашій країні АСІТ розроблена і впроваджена в клінічну практику академіком А. Д. Адо і його співробітниками.

В чому суть специфічної імунотерапії?

    Цей метод базується на поступовому введенні в організм пацієнта зростаючих доз алергену. Спочатку необхідно точно визначити, до якої саме речовини у хворого є підвищена чутливість. Потім виготовляється водно-сольовий екстракт цього алергену, далі отриманий розчин вводиться пацієнту, починаючи з малих доз з поступовим їх збільшенням. Мета лікування алергії полягає в зниженні чутливості організму пацієнта до подальших контактів з даним алергеном. Тобто, грубо кажучи, це можна назвати тренуванням імунної системи. Великий плюс специфічної імунотерапії полягає в тому, що вона спрямована не на придушення, а на усунення основної причини виникнення симптомів алергії.    На сьогоднішній день АСІТ є єдиним патогенетичним методом лікування, спрямованим на механізм розвитку алергії.

Переваги алерген специфічної імунотерапії

    До основних достоїнств АСІТ відносяться:

  • збереження тривалої ремісії після завершення курсу АСІТ;
  • попередження прогресування захворювання - переходу більш легких клінічних проявів алергії (риніт) у більш важкі (бронхіальна астма), а також приєднання чутливості до інших алергенів;
  • зниження потреби в прийомі симптоматичних ліків проти алергії.

     Проведення АСІТ необхідно починати на ранній стадії - чим раніше розпочато АСІТ, тим більше вона ефективна. Лікувальна дія АСІТ досягається вже після першого курсу, але для закріплення ефекту необхідне проведення повторних курсів.

    Терапію проводять спеціальними лікувальними формами стандартизованих алергенів. Водно-сольові екстракти, які використовуються і зараз, були першими терапевтичними алергенами.

    Алерген-специфічна імунотерапія проводиться алергологом-імунологом в умовах алергологічного кабінету в період клінічної ремісії хвороби.

Чи є специфічна імунотерапія щепленням?

    Строго кажучи, немає. Але в даний час для позначення цього методу лікування існує безліч термінів: алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), специфічна гіпосенсібілізація, імунотерапія алергенами або алерговакцинація.

     Пацієнти часто називають АСІТ "щепленнями від алергії" або "лікування алергенами". З науково-медичної точки зору це, звичайно, невірно. Але оскільки підвищення стійкості до дії алергену досягається шляхом введення цього самого алергену, то тут цілком можна виявити подібність такої процедури з щепленнями. Відповідно, алергенний екстракт грає в цьому випадку роль вакцини. Тому в даний час досить часто замість терміну «алергенні екстракти» використовується термін «алергенні вакцини», або «алерговакцини». 

http://www.immunolog.com.ua/%D0%A6%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D0%B0_%D1%96%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%BD_%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D1%96%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D1%96%D1%8F