Астма і алергія часто йдуть рука об руку. Астма - це захворювання трахей (бронхіол), по яких повітря потрапляє в легені і виходить з них. Існує кілька видів астми.

   Причиною появи алергічної астми є алергія (наприклад, на пилок або цвіль). Згідно зі статистичними даними, половина людей, що страждають астмою, страждають саме цим видом захворювання.

    Повітря потрапляє в організм через ніс і трахеї в бронхіоли. В кінці кожної бронхіоли знаходиться крихітний повітряний мішечок, альвеола, завдяки яким повітря (кисень) потрапляє в кров. У мішечках також накопичується перероблений повітря (вуглекислий газ), який ми видихаємо. Якщо дихальний процес не порушений, м'язи, які оточують дихальні шляхи, розслаблені, і повітря вільно циркулює. Однак, під час астматичного нападу три процеси перешкоджають попаданню повітря в дихальні шляхи:

 • М'язи, що оточують дихальні шляхи, стискаються, тим самим, звужуючи дихальні шляхи, що викликає так званий «бронхоспазм».
 • Дихальні шляхи опухають або запалюються.
 • Клітини дихальних шляхів виробляють велику кількість густого слизу.

    Затримуючись в звужених дихальних шляхах, вуглекислий газ залишається в легенях. В результаті цього у людини, що страждає на астму, з'являється відчуття, що йому не вистачає повітря. Всі процеси, описані вище, ускладнюють подих.

Які найпоширеніші симптоми астми?

    Симптоми з'являються, коли починають відбуватися процеси, описані вище. У деяких людей астматичні симптоми з'являються щодня, в інших - набагато рідше. Назвемо найбільш поширені симптоми астми:

 • Часті напади кашлю, особливо вночі
 • Задишка
 • Хрипіння
 • Відчуття здавленості, болю, тиску в грудях.

     Астматичні симптоми проявляються по-різному. У людини можуть не проявитися всі симптоми астми, або можуть проявитися різні симптоми в різний час. Навіть під час нападів симптоми і їх інтенсивність можуть бути різними.

    Помірні астматичні напади трапляються частіше, ніж інші. Як правило, дихальні шляхи залишаються відкритими від декількох хвилин до декількох годин. Гострі напади трапляються рідше, в таких випадках людині необхідна невідкладна медична допомога. Намагайтеся контролювати прояв астматичних симптомів - навіть слабких нападів - щоб уникнути появи небезпечних станів.

    Якщо Ви страждаєте алергією і астмою, реакція на будь-який алерген може ускладнити астматичні симптоми.

Які ознаки швидкого нападу астми?

    Ознаки скорого нападу астми з'являються на початку астматичного нападу, або безпосередньо перед ним. За ними слідують більш гострі симптоми. Ознаки скоро нападу астми включають:

 • Часті напади кашлю, особливо вночі
 • Задишка
 • Сильна слабкість або втома при заняттях спортом та інших фізичних навантаженнях, а також задишка, хрип і кашель
 • Зниження або зміна швидкості видиху, тобто швидкості, з якою повітря виходить з легенів при сильному видиху
 • Симптоми застуди або інших інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів, симптоми алергії
 • Безсоння.

     Якщо у Вас з'являться симптоми, перераховані вище, негайно звертайтеся до лікаря, щоб уникнути гострого астматичного нападу.

Хто частіше страждає на астму?

    Астмою може захворіти будь-яка людина, проте дане захворювання часто передається генетично. З кожним роком все більша кількість людей захворює на астму.

Що стає причиною захворювання астмою?

    Причиною появи даного захворювання дихальних шляхів можуть стати багато факторів. Дихальні шляхи людини, що страждає на астму, вкрай чутливі і реагують на багато «збудники». Контакт з даними «збудниками» і викликає появу астматичних симптомів.

    Існує багато видів збудників астми. Реакція на них є індивідуальною для кожної людини. Деякі люди реагують на кілька збудників, інші навіть не можуть визначити, на які саме збудники реагує їхній організм. Одним з найважливіших способів контролювати астматичні симптоми є уникнення контакту зі збудниками, якщо це можливо.

    Найчастіше збудниками є:

 • Інфекції: застуди, грип, інфекційні захворювання пазух
 • Заняття спортом - особливо у дітей *
 • Погода: холодне повітря, різка зміна температури
 • Тютюновий дим і забруднення повітря
 • Алергени: речовини, що викликають алергічну реакцію в легенях, включаючи пилових кліщів, пилок, домашніх тварин, спори цвілі, продукти харчування і тарганів
 • Пил, місця її скупчення
 • Сильні запахи хімічних речовин
 • Емоційні сплески: тривога, плач, крик, сміх
 • Медичні препарати: аспірин, ібупрофен, бета - блокатори, які прописуються при підвищеному кров'яному тиску, мігрені та глаукомі

* Примітка: занять спортом уникати не слід. З тривалим, добре продуманим планом лікування, Ви зможете займатися спортом в будь-який час, крім астматичних нападів.

Як діагностують астму?

     Для діагностики астми використовується декілька тестів. Лікар знайомиться з історією хвороби пацієнта, симптомами і загальним станом здоров'я. Далі лікар може призначити такі тести для визначення загального стану легень:

 • Рентген грудної клітки, під час якого робиться знімок легенів
 • Спірометрію (вимірювання життєвої ємності легень), під час якої перевіряється, як легко повітря потрапляє в легені і як легко виходить з них (легенева функція). Також перевіряється, як повітря надходить з легень у кров. При цьому тесті пацієнту необхідно дунути в трубку.
 • Тест на максимальну швидкість видиху: тест, який вимірює максимальну кількість повітря, яке може вийти з легких. Пацієнт дме в спеціальний прилад, який називається вимірювач максимальної швидкості видиху.
 • Тест на чутливість до метахоліном: перевірка на чутливість легень до метахоліном, подразника, який стискає дихальні шляхи.
 • Інші тести, такі, як аллергопроба, аналіз крові, рентген пазух або подібні тести (рентген, томографія), тести на вимірювання водневого показника в стравоході. Дані тести допоможуть лікарю встановити, що саме впливає на прояв астматичних симптомів.

Як лікується астма?

    Уникнути астматичних нападів або, принаймні, звести їх кількість до мінімуму, допоможе уникнення контакту зі збудниками, прийом ліків і щоденне відстеження симптомів. Правильний прийом медичних препаратів допоможе взяти під контроль прояв симптомів. Серед ліків, які прописують при астмі, бронхорасшірітелі, протизапальні препарати та модифікатори лейкотрієну.

Бронхорасшірітелі

    Дані препарати розслаблюють м'язи, які стискаються навколо дихальних шляхів. Вони відкривають дихальні шляхи, пропускаючи більше повітря в легені, дозволяючи тим самим дихати легше.

   Бронхорасшірітелі також виводять слиз з легких. Дихальні шляхи відкриваються, полегшується відхаркування слизу. Формули короткочасної дії полегшують астматичні симптоми, допомагають при астматичних приступах. Існує три основних види бронхорасшірітелей - бета2 агоністи, антихолінергічні засоби, теофілін.

Протизапальні препарати

   Дані препарати, які включають вдихувані кортикостероїди (АСМАНЕКС, Пульмікорт, Азмакорт, Фловент), зменшують опухлість і перешкоджають виробленню слизу в дихальних шляхах. В результаті дихальні шляхи стають менш чутливими до збудників. Протизапальні препарати приймають щодня, ефект виявляється лише після кількох тижнів прийому. Дані препарати допомагають зменшити кількість нападів, поліпшити приплив повітря в легені, зменшити чутливість дихальних шляхів, звести до мінімуму пошкодження дихальних шляхів. Приймаючи їх кожен день, ви можете контролювати прояв астматичних симптомів або запобігти їх появі.

    Ще одним видом протизапальних препаратів проти астми є кромолін-натрій. Цей препарат стабілізує мастоцитів, тобто запобігає вироблення хімічних речовин, які викликають напади астми, з мастоцитів. Інта, як правило, прописується дітям і тим, хто страждає нападами астми, викликаними фізичними навантаженнями.

Модифікатори лейкотрієну

    Модифікаторами лейкотрієну є препарати аколат і Сингуляр. Лейкотрієни - це хімічні речовини, що виробляються нашим організмом, які стискають м'язи дихальних шляхів і сприяють виробленню слизу і рідини. Модифікатори лейкотрієну запобігають ці процеси, покращуючи тим самим потік повітря і зменшуючи прояв симптомів. Модифікатори лейкотрієну випускаються у формі таблеток (або гранул, які можна додавати в їжу), приймаються двічі на день і знижують потребу в інших препаратах проти астми. Побічними ефектами даних препаратів є головний біль і нудота. Модифікатори лейкотрієну можуть взаємодіяти з іншими препаратами, наприклад, теофіліном, тому необхідно інформувати лікаря про всі препарати, які Ви приймаєте.

Моноклональні антитіла

    Вчені відкрили новий вид терапії для лікування алергічної астми. Ксолар - це антитіло, яке блокує імуноглобулін класу Е (IgE). Це не дозволяє алергену викликати астматичний напад. Ксолар вводиться пацієнтові ін'єкцією. Даним видом терапії лікують пацієнтів, у яких спостерігається підвищений рівень IgE, і які страждають певним видом алергії. Для підтвердження діагнозу проводиться аналіз крові або шкірний аллергопроба.

Як приймаються препарати проти астми?

    Багато препаратів проти астми приймаються за допомогою спеціального інгалятора, невеликого балона з аерозолем, який розпилює дозу препарату при натисканні.

   Деякі препарати випускаються у вигляді порошку, яких пацієнт також вдихає за допомогою спеціального інгалятора. Препарати проти астми також випускаються у формі інгаляторів, таблеток, рідин і уколів.

Поради щодо контролю астматичних симптомів

   Вкрай важливо постійно стежити за тим, як працюють Ваші легені. Спостерігати за проявом астматичних симптомів можна за допомогою вимірювача максимальної швидкості видиху - приладу, який вимірює максимальну кількість повітря, яке виходить з легких при сильному видиху. Показник називається максимальна швидкість видиху (МСВ) і обчислюється в літрах за хвилину.

   Даний прилад покаже зміни в дихальних шляхах, що може свідчити про погіршення стану до появи симптомів. Щодня відстежуючи стан легенів, ви можете точно визначити, коли саме приймати препарати проти астми щоб запобігти появі симптомів. Лікарю ці дані допоможуть скласти план лікування.

Чи можливо повністю вилікуватися від астми?

   Від астми вилікуватися неможливо, однак, можна контролювати прояв симптомів. У більшості випадків у людей, що дотримують план лікування, симптоми не проявляються.

Чи проводяться якісь дослідження в галузі лікування астми?

   Багато вчених займаються даною проблемою. Американські вчені, наприклад, встановили, що основним збудником астми серед дітей, що живуть в бідних районах міст, є таргани. Останні дослідження сконцентровані на захворюванні у літніх і вагітних жінок.

http://mediclab.com.ua/index.php?newsid=3346