5 травня - Всесвітній день боротьби з астмою і алергією

Приступ бронхіальної астми: невідкладна допомога, алгоритм дій і рекомендації лікарів - Перша допомога - 2020

Бронхіальна астма - це серйозне хронічне захворювання, яке може виникати з різних причин. При бронхоспазмах людина може з легкістю задихнутися, якщо йому не буде надано медичну допомогу. Звичайно ж, у кожного астматика повинен бути спеціальний інгалятор, який дозволяє купірувати симптоми, проте буває і так, що ліки під рукою немає. Якщо у вашій родині є хвора людина, ви зобов'язані знати то, як правильно надати невідкладну допомогу при нападі бронхіальної астми.

Як відрізнити напад бронхоспазмов?

Щоб навчитися надання невідкладної допомоги при нападі бронхіальної астми, необхідно спершу розібратися з тим, як відрізнити напад від звичайних симптомів захворювання. Наприклад, найчастіше бронхоспазми з'являються в нічний час доби або на світанку, коли хворий тривалий час перебуває в положення лежачи. Також спровокувати напад можуть різні алергени, якщо бронхіальна астма є алергічного типу. В останньому випадку буде досить ізолювати хворого від подразника, а також прийняти антигістамінний засіб.

Також приступу бронхоспазмов можуть супроводжувати такі симптоми:

Детальніше...

НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА ПРИ ЗАГОСТРЕННІ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ: ЯК МАЄ ДІЯТИ СІМЕЙНИЙ ЛІКАР?

Актуальність. Бронхіальна астма (БА) відно-ситься до захворювань, які суттєво порушують адап-тацію хворих до суспільства, призводять до тимча-сової та стійкої втрати працездатності, значних еко-номічних витрат, в тому числі і в Україні. Позитивні тенденції, що намітились стосовно діагностики та лікування БА, і, відповідно, зниження летальності від цього захворювання, не зменшують актуальності БА як захворювання, яке спричиняє виражене пору-шення якості життя. При цьому 82,0 % хворих на БА в Європі та 75,0 % у США мають низький рівень контролю захворювання. За даними анонімного анкетування, проведеного нами серед 175 сімейних лікарів м. Вінниці протягом січня-лютого 2019 р., на спостереженні у яких знаходиться близько 1090 хво-рих з верифікованим діагнозом БА, контрольований перебіг, на думку лікарів, мали 63,9 % хворих, част-ково контрольовану БА — 23,5 %, неконтрольова-ний перебіг захворювання — 10,4 %. При цьому поняття щодо критеріїв контролю над БА у лікарів сімейної медицини досить неоднозначне. Тому актуальним є пошук причин, які виклика-ють прогресування БА та знижують рівень контро-лю над захворюванням.

Детальніше...

Невідкладна допомога при астматичному статусі

Астматичний статус – це синдром гострої дихальної недостатності ,що розвивається як найбільш загрозливе ускладнення бронхіальної астми внаслідок обструкції дихальних шляхів при повній резистентності хворих до терапії бронхолітичними засобами.

 Залежно від тяжкості обструктивно-вентиляційних розладів в клінічному перебігу астматичного статусу розрізняють 3 стадії :

I стадія – відносної компенсації.

Пацієнт у свідомості, доступний для спілкування, веде себе адекватно і намагається зайняти положення, в якому йому легше дихати. Зазвичай сидячи, рідше стоячи, злегка нахиливши корпус вперед і шукаючи точку опори для рук. Задишка і яскраво виражений ціаноз носогубного трикутника, іноді відзначається пітливість. Відсутність мокротиння є тривожним симптомом і вказує на те, що стан пацієнта може погіршитись.

Детальніше...

Всесвітній день боротьби з астмою

Всесвітній день боротьби з астмою – щорічний захід, який проводиться у перший вівторок травня під егідою Глобальної ініціативи по астмі (Global Initiative for Asthma, GINA) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
Вперше цей День було відзначено у 1998 році у 35 країнах світу і було приурочено до Всесвітнього форуму по бронхіальній астмі.
Із кожним роком кількість країн-учасниць збільшується. Головна мета заходу – привернути увагу громадськості до проблеми зростання захворюваності на астму, підвищити якість допомоги астматикам і обізнаність людей про це захворювання.

Детальніше...

5 травня - Всесвітній день боротьби з астмою

Згідно з даними ВООЗ, астма - одне з найпоширеніших хронічних захворювань у світі - від неї страждає 5% дорослого населення і 10% дітей. Астма може виникнути в будь-якому віці. Але частіше до неї схильні маленькі діти - у половини пацієнтів хвороба розвивається до 10 років, причому у дітей до 2 років діагностувати астму складно - вона часто ховається під маскою інших захворювань.

Серед дітей бронхіальна астма – розповсюджена хронічна хвороба.  Найбільш суттєвими чинниками ризику розвитку алергійних захворювань органів дихання і бронхіальної астми у дітей виявились ускладнення внутрішньоутробного розвитку, обтяжена спадковість, алергія на вживання соків, прояви діатезу, респіраторні інфекції, куріння матері під час вагітності, передчасні пологи, низька вага і низька функція легень при народженні, побутові забруднення, ожиріння внаслідок неправильного харчування.

Детальніше...

Поліноз. Протокол надання медичної допомоги при полінозі

Поліноз – це алергічне захворювання переважно слизових оболонок (в першу чергу носа, кон’юнктиви очей), яке обумовлене гіперчутливістю до пилку рослин, концентрація яких у повітрі періодично стає причинно значущою.
Риніт є основним проявом полінозу (див. протокол щодо алергічного риніту). Другим за частотою симптомом є кон’юнктивіт. Рідшими проявами полінозу є алергічний фарингіт, отит (особливо у дітей), пилкова БА, дерматит, eнтерит, описані випадки пилкової інтоксикації, мозкові явища типу епілепсії, синдром Мeньєра, а також вісцеральні ураження печінки, серця, легень (eозинофільний інфільтрат), статевих органів (особливо у дівчат), сечовивідних шляхів.

Детальніше...

До Всесвітнього Дня боротьби з алергією

    Відзначаючи Всесвітній День боротьби з алергією слід таким чином охарактеризувати ситуацію з алергічними захворюваннями (АЗ) і алергологічною службою.

    АЗ є одними з найпоширенішими захворюваннями в світі (охоплюють від 15 до 40% населення світу) і на думку голови комісії EAACI (Європейської асоціації фахівців з алергії) професора Пола Ван Каувенберге (Бельгія), до 2015 року половина мешканців Европи буде страждати від алергії. Ситуація з АЗ в Україні є невідомою в зв»язку з, по-перше, недосконалістю вітчизняної медичної статистики, по-друге, з відсутністю наукових досліджень щодо цього. Однак, екстраполюючи дані поодиноких вітчизняних досліджень в різних регіонах України, можна вважати, що на АЗ страждає близько 25% населення України. В тому числі на цілорічний алергічний риніт – 3-5%, на поліноз – 4-8%, на алергічну астму – 3-5%, на алергічні дерматити 3-7%, на інші форми АЗ – 1-5%. Отже, понад 10 мільйонів населення України хворіє на АЗ.

Детальніше...

Лікування бронхіальної астми народними методами

   Бронхіальна астма - це хронічне захворювання, що характеризується періодичними нападами, що виявляється в нападах задухи.Напади астми варіюються по тяжкості від слабкого покашлювання і важкого дихання до дуже важких, які загрожують життю нападів ядухи, що мають різну силу і тривалість (від декількох годин до декількох днів).
    Симптоми. Симптомами бронхіальної астми є чхання, кашель, важке, шумне, переривчастий подих, посиніння шкіри (ціаноз) через нестачу кисню в крові, відчуття тривоги і безпорадності.
    Причина виникнення нападів бронхіальної астми до кінця не зясована, але безсумнівна роль різних факторів, які можуть бути дуже різними; сюди можна віднести різні хронічні інтоксикації, що потрапляють у дихальні шляхи, вплив пилу і порошкоподібних речовин, різноманітні запахи, нервово-психічні впливу, метеорологічні впливу , вплив факторів погіршення екології танавколишнього середовища.

Детальніше...

Що таке алергени?

    Термін алергія досить відомий не лише лікарям, але і багатьом людям, які не мають відношення до медицини. Ось одне з його визначень: алергія - стан підвищеної чутливості організму до якого-небудь речовини, що супроводжується ушкодженням тканин і розвитком специфічного запалення. Те, що алергія супроводжується запальними явищами відомо практично всім. Однак, не всі знають, які речовини можуть запускати алергічну реакцію. Для того, щоб вона відбулася, потрібен алерген. Без нього розвиток алергічного запалення неможливо. Що ж таке алергени?

Детальніше...

Алерген специфічна імунотерапія

     Алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ) - це єдиний метод лікування алергічних захворювань, що впливає на всі ланки алергічного процесу. АСІТ вважається єдиним методом, який впливає на імунологічну стадію алергічної реакції і може принципово змінити стан чутливості хворого до алергенів, є метод алерген-специфічної імунотерапії. Метод дозволяє розвинути толерантність до конкретного алергену, тобто «привчити» організм не реагувати на нього.

    Специфічна імунотерапія, проведена суворо за показаннями та з урахуванням всіх протипоказань, може зменшити ступінь тяжкості хвороби, знижує потребу в застосуванні протиалергічних засобів, попередити трансформацію більш легких клінічних проявів алергії у важкі захворювання (наприклад, перехід алергічного риніту в бронхіальну астму), запобігає сенсибілізації організму до нових алергенів. Специфічна імунотерапія може проводитися одним алергеном або сумішшю алергенів, споріднених за своєю антигенною структурою. Клінічні дослідження, проведені в США, показали, що СІТ ефективна у 85% пацієнтів, що страждають респіраторної алергією, і у 95% пацієнтів з анафилактическими реакціями на антигени жалких комах.

Детальніше...