24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом

В Україні вперше зареєстрували новітні ліки проти туберкульозу

У ЦГЗ стверджують, що препарат дає пацієнтам із розширеною резистентністю справжній шанс на одужання, а отже і на життя.

У Центрі громадського здоров'я України повідомили, що в Україні вперше зареєстровано сучасний протитуберкульозний препарат "Деламанід" (Deltyba), інформує прес-служба центру.

"Деламанід" критично важливий для комплексного лікування туберкульозу із розширеною резистентністю. За даними 2015 р., результати лікування пацієнтів із розширеною резистентністю до протитуберкульозних препаратів в Україні не перевершили 36,7%. Передусім тому, що неможливо дібрати схему лікування із щонайменше чотирма протитуберкульозними препаратами", – йдеться в тексті повідомлення.

Там додали, що "Деламанід" має декілька переваг над іншими протитуберкульозними засобами. Зокрема, його використання безпечне для пацієнтів з ВІЛ, які отримують АРТ, і дітей від шести років. Він не має перехресної стійкості з будь-яким іншим протитуберкульозним препаратом, а також може застосовуватися для профілактичного лікування ТБ у контактних із хворим на лікарсько-стійкий туберкульоз із стійкістю до протитуберкульозних препаратів групи фторхінолонів.

Детальніше...

10 міфів про туберкульоз

Ви не можете заразитись туберкульозом, якщо користуватиметесь речами хворого. Це також малоймовірно в громадському транспорті, кафе чи супермаркеті. Експерти громадської організації «Інфекційний контроль в Україні» спростовують найбільш поширені міфи про туберкульоз.

 Міф 1. Туберкульозом можна заразитися, якщо користуєшся книгами, предметами побуту, іншими речами хворого, споживаєш їжу, яку приготував або продавав хворий, або через користування спільним посудом.

Насправді: Таки чином заразитися туберкульозом не можна. Туберкульоз передається через повітря під час тривалого перебування в закритому приміщенні разом з людиною, хворою на туберкульоз легень, яка кашляє і не отримує лікування.

 Міф 2. Щоб не заразитися туберкульозом, потрібно частіше мити руки і прибирати у місцях перебування великої кількості людей зі застосуванням дезінфікуючих розчинів.

Насправді: Мити руки і прибирати дійсно необхідно, це допомагає запобігти багатьом хворобам. Але це не допоможе захиститись від туберкульоз. Оскільки туберкульоз передається повітрям, єдиний спосіб знизити ризик – це регулярне провітрювання. У лікувальних закладах, де хворі на туберкульоз проходять лікування, ще застосовується постійне ультрафіолетове опромінення повітря. Якщо у Вашому оточенні є людина, яка кашляє понад два тижні – краще делікатно порекомендувати їй звернутися до сімейного лікаря. Ще один момент – у будь-якому випадку спілкуватися з такою людиною краще на відкритому повітрі – там туберкульоз, як і інші інфекції дихальних шляхів, не передається.

Детальніше...

Туберкульоз: шляхи зараження і запобігання

За археологічними знахідками останніх часів, первісна людина виникла близько 4 мільйонів років тому. Туберкульозом страдали люди і тварини з давніх-давен, ще з доісторичних часів глибокої стародавності – відколи існують люди на землі. Ця недуга косила людей, заганяючи їх передчасно у могили.

У 1904 р. на території Німеччини поблизу Гейдельберга знайшли кістяка людини, що жила в кам’яному віці .(приблизно за 5000 років до н.е.). Лікар Бартельсу (Bartels) установив туберкульозне ураження декількох грудних хребців у цій знахідці.

У муміфікованих трупів єгиптян, що жили за 2000—2750 років до н.е. знайшли туберкульозне ураження кісток. Звідти взяли детрит, посіяли на живильне середовище і виросли живі збудники туберкульозу. Заразили ними морських свинок і морські свинки захворіли на туберкульоз.

В кінці ХІХ століття – на початку ХХ століття була всесвітня епідемія туберкульозу. Ця небезпека для людства стала поштовхом до значних відкриттів стосовно перемоги на туберкульозом. У 1882 р. німецький вчений Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу, якого назвали його ім’ям – паличкою Коха, а зараз цього збудника називають мікобактерією туберкульозу.

У 1887 р. наш співвітчизник із Галичини Іван Пулюй відкрив х-промені, а згодом у 1895 р. їх відкрив німецький вчений Кондрат Рентген, за що він отримав Нобелівську премію. Це започаткувало розвиток рентгенології та поліпшило діагностику туберкульозу.

Детальніше...

Нові схеми лікування резистентного туберкульозу — надія на видужання для хворих в Україні і світі

     28 травня 2015 р. в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл на тему «Нові схеми лікування резистентного туберкульозу на основі найновітніших ліків — надія на видужання для десятків тисяч хворих в Україні і мільйонів хворих у світі», організований Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» та Національним інститутом фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України. Метою заходу було підвищення поінформованості широких медичних кіл, громадськості та хворих на туберкульоз про перспективні шляхи подолання резистентного туберкульозу. До участі в круглому столі було запрошено представників зацікавлених органів державної влади, установ і закладів, що опікуються питаннями протидії епідемії туберкульозу в Україні, науковців, лікарів-фтизіатрів, представників українських неурядових організацій, міжнародних агенцій.

Під час круглого столу було висвітлено наступні теми:

  • резистентний туберкульоз як смертельний виклик людству;
  • розробка нових методів лікування туберкульозу в світі як відповідь на проголошення в 1993 р. ВООЗ туберкульозу глобальною небезпекою. Стратегія ВООЗ «Подолати туберкульоз»;
  • стійка прихильність з боку хворих до лікування та нові препарати — 2 складові успіху в боротьбі з резистентним туберкульозом.

    Детальніше...

Побочные действия препаратов

     Осложнения лекарственной терапии называют по-разному: побочным действием препаратов, лекарственной аллергией, непереносимостью препарата, лекарственной патологией т.п.

   Нежелательные реакции, которые вызываются некоторыми лекарственными средствами, можно объединить понятием «побочное действие препарата» или «осложнения фармакотерапии».

Детальніше...

Борьба с туберкулёзом

    Организация борьбы с туберкулезом в Украине является общегосударственной задачей. Прежде всего ее выполняют противотуберкулезные диспансеры. В зависимости от осуществляемых функций, они делятся на республиканские, областные, городские, межрайонные и районные, работающие как самостоятельные учреждения в территориальных или профильных медицинских объединениях. Диспансерные отделения или кабинеты создаются на базе общих лечебно-профилактических учреждений или специализированных больниц. Кроме того, выделяют туберкулезные учреждения стационарного типа: стационары туберкулезных диспансеров, самостоятельных туберкулезные больницы (для взрослых, детей), туберкулезные госпитали, туберкулезные санатории, санаторные ясли, детские сады, санаторные школы-интернаты.

МОЗ наголошує на комплексності підходів у боротьбі з туберкульозом

     В контексті реформи системи охорони здоров’я МОЗ звертає увагу на комплексність у підходах до боротьби з туберкульозом, починаючи від сучасних більш ефективних методів діагностики, якісного застосування лікарських засобів до новітніх моделей лікування, що застосовуються в лікарській практиці.

     Зокрема, пріоритетними завданнями щодо покращення управління програми протидії туберкульозу в Україні є:

- впровадження системи надання медичної допомоги хворим на туберкульоз з акцентом на амбулаторному етапі лікування;

- проведення оптимізації ліжкового фонду протитуберкульозних закладів з перерозподілом ресурсів на проведення заходів інфекційного контролю туберкульозу, зміцнення системи соціальної підтримки хворих на етапах амбулаторного лікування;

- подальше зміцнення системи протитуберкульозних заходів, у тому числі впровадження реєстру хворих на туберкульоз;

- розбудова фармакологічного менеджменту протитуберкульозних препаратів;

- розробка та впровадження стратегії зміцнення кадрового потенціалу протитуберкульозної служби з формуванням єдиної національної концепції безперервного навчання медичних фахівців.

Детальніше...

Новый комбинированный препарат оказался эффективен при лекарственно-устойчивом туберкулезе

     Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, лекарственно-резистентная форма заболевания составляет порядка 3,7% новых случаев туберкулеза во всем мире. Это 450000 впервые выявленных заболевших в год.

     В тех странах, где туберкулез распространен, доля резистентной формы может составлять до трети всех случаев. Россия, Китай, Индия, ЮАР являются домом для 60% людей, больных лекарственно-резистентным туберкулезом. Лечение таких людей является дорогостоящим и чрезвычайно неудобным: пациентам буквально приходится пить лекарства горстями на протяжении долгого времени. Не удивительно, что приверженность такому лечению невысока, и многие пациенты не пролечиваются до конца.

Детальніше...

Попередження туберкульозу серед населення

     Кожна людина повинна пам’ятати, що зараження туберкульозом найчастіше відбувається під час спілкування з хворою людиною при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокротиння та слини, а також при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби, риби, птиці. Зараження може відбуватися тоді, коли мікобактерії туберкульозу потрапляють в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд, постіль, папери, недопалки від хворого на туберкульоз. Туберкульоз розвивається тоді, коли у людини знижений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснажливої праці тощо.

    Тому профілактика туберкульозу має бути така:

Детальніше...

Туберкулёз: мифы и реальность

   Как это ни банально, среди причин распространенности заболевания в нашей стране - элементарные непросвещенность и безграмотность. Отсутствие информации, как водится, рождает предрассудки и мифы.

 МИФ 1. Туберкулезом болеют только бедные или малообеспеченные люди. Утверждение, что богатые, благополучные, хорошо питающиеся и довольные собой люди не болеют туберкулезом - миф. Свидетельство тому - многочисленные случаи заболевания в элитных столичных кругах, а также длинный список знаменитостей, в различное время болевших туберкулезом. Палочка Коха не различает социального статуса и с одинаковой эффективностью заражает бедных и богатых. Высокий темп жизни, информационный прессинг, постоянная "нехватка времени", а, следовательно, нерегулярное и несбалансированное питание - это все стрессовые моменты, которые приводят к снижению защитных сил организма и способствуют развитию заболевания. Вместе с тем, туберкулез - безусловно, социальная болезнь. Туберкулез - заболевание, которое напрямую зависит от образа жизни населения, качества питания. Сложное экономическое положение, пока еще существующее в нашей стране, большое количество людей, которые не могут полноценно питаться, стрессы, социальная необустроенность - все это существенно повышает риск заражения и развития туберкулеза.

Детальніше...